Det är försäkringsbolaget If som gjort undersökningen. 85 procent av närmare 1 000 hundägare har svarat. Endast 15 procent svarade nej på frågan om hunden får julklapp på julafton.
Alltså svarade hela 85 procent att de ger hunden en klapp. Av dem gör 58 procent det alltid och 29 procent ibland.
– För de flesta är hunden en kär familjemedlem och då är det inte så konstigt att den får en julklapp när alla andra får sina. Hundar är ofta ivriga paketöppnare, så hjälp gärna till så att den inte får i sig papper och snöre, uppmanar Jessica Källman, pressansvarig på If.
Om man översätter resultatet i If:s enkät skulle det innebär att över 693 000 hundar får ett paket att sätta tänderna i.
Undersökningen visar dessutom på en ökning jämfört med förra årets enkät. Då framkom det också att de flesta väljer att ge något ätbart.
Få nyheter och reportage från Boden direkt i ditt facebookflöde - gilla NSD Boden på facebook. Där hittar du nu en film på klapputdelning till fyrbenta vänner.