Julmarknaden som inte ens tomten kan vara utan

Snöflingorna singlar ned och sprider julstämning på julmarknaden i Boden. I kyrkstugorna sprakar brasorna dit många besökare tar sig för att handla julsaker, köpa glögg och värma sig.

Många mjukkakor. Inne i bagarstugan på hembygdsområdet snodde Siv Nordberg och  de andra bakerskorna ihop 300 mjukkakor.

Många mjukkakor. Inne i bagarstugan på hembygdsområdet snodde Siv Nordberg och de andra bakerskorna ihop 300 mjukkakor.

Foto: Foto: Lena Leffler

BODEN2015-12-12 16:50

I en av stugorna finns familjen Solsona från Mockträsk som säljer sina tomter och egenhändigt gjorda grankransar. De är populära hos besökarna. Kransarna görs av grankvistar och binds av makarna Ann och Salvatore och hans svärmor Elisabeth Eriksson.

– Det tar väl 45 minuter att binda varje krans. Grankvistarna tar vi från svärfars mark. Än finns det väl några träd kvar, säger Salvatore, och skrattar.

Det känns varmt i stugan tack vare brasan. Veden har stughyrarna fått köpa av Alf Larsson från Svartbjörnsbyn. Han köper björklängder som han sedan kapar till i lagoma bitar.

– Jag har gjort i ordning vedsäckar som jag säljer här. Visst är det skönt med egen eld också men jag har klätt mig varmt. Det gör jag alltid på marknaden, säger Alf.

Många besökare kommer för att handla julklappar eller bröd. Som Birgitta Rensfeldt. Dottern Maria följer med.

– Jag får bära påsarna men har blivit lovad lite fika senare, säger hon.

– Jag har köpt anisbockar och även mjukt bröd. Tidsbrist gör att man själv inte hinner baka, säger Birgitta.

Hemtovade tomtar, värmande ylleplädar fanns i många stugor. Mer ovanligt var Maria Nilssons ljuslyktor av keramik som ska sitta på vägen. Keramikern har sin verkstad i sitt hus i Svartlå utanför Boden.

– I början gjorde man mest muggar och skålar, men nu har jag satsat på ljusstakar och lyktor. Jag tycker det är kul att göra alla annorlunda så ingen liknar varann. Det känns roligt att vara med på julmarknaden igen. Det är nog tio år som jag var här senast, säger hon.

Alldeles vid ingången till marknadsområdet står luleåbon Stefan Sundvall med en bricka och bjuder på Muddusglögg i små plastmuggar. Några stannar och smakar som Ulf Holmström.

– Det är mindre socker i den här glöggen. Den kokas också direkt på bär och inte av någon saftessens. På Hägnan förra helgen sålde vi 100 flaskor. Då gick det jättebra, säger försäljaren Sundvall.

Även inne i Robbgården är det öppet för marknadsbesökarna. Kaisa Olsson med barnbarnet Idun stöper jättefina luciakronor och ljuslyktor av stearin. Formen tillverkas av hönsnät som Kaisas make Karl-Erik Johansson sitter och formar och sedan knipsar fast med en tång.

– Vi har inte kommit på det själva utan såg det någon annanstans och knyckte idén. Så får man göra ibland, säger Kaisa.

I ett annat rum i gården sitter Monica Virding och afghanen Layqhah Nedefi som bor i hennes familjehem i Mjedsjön.

– Han säljer grenar som han plockat och målat och som går att använda som klädkrokar. Så gjorde man förr. Själv gör jag halmsaker som julpynt, säger Monica Virding.

På söndagen avslutas julmarknaden. Då kommer det även att köras med en hästgrissla utanför Robbgården för de besökare som vill ta sig en tur.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om