HÀndelsen utspelade sig i Boden för en vecka sedan, tidigt pÄ morgonen fredagen den 13:e mars.
P-A HeikkilĂ€, förundersökningsledare vid polisen i Boden, sĂ€ger att de har upprĂ€ttat tvĂ„ anmĂ€lningar. Ăgaren till den hund som attackerade den andra hunden Ă€r misstĂ€nkt för att ha brutit mot lagen om tillsyn över hundar. Orsaken Ă€r att hunden var lös.
ââHunden ska vara kopplad inom stadsplanelagt omrĂ„de, sĂ€ger P-A HeikkilĂ€.
TvÄ anmÀlningar
Polisen har Àven upprÀttat en anmÀlan mot den andra djurÀgaren dÀr misstanken Àr djurplÄgeri alternativt skadegörelse. Rubriceringen skadegörelse beror pÄ att hunden Àr att betrakta som egendom. Den utredningen leds av Äklagare.
ââDen parten hĂ€vdar att han har handlat i nöd nĂ€r hans hund blev attackerad och dĂ„ har han fĂ„tt vidta de hĂ€r drastiska Ă„tgĂ€rderna, sĂ€ger P-A HeikkilĂ€.
Vad gjorde han?
ââHan skar halsen av hunden. De var tumultartat nĂ€r polispatrullen kom till platsen.
Den knivskurna hunden var i ett sÄdant dÄligt skick att patrullen bedömde att den mÄste avliva hunden pÄ plats.
Enligt P-A HeikkilÀ hade hundÀgaren en kniv pÄ sig.
Ăr han misstĂ€nkt för brott mot knivlagen?
ââDet utreds. I det hĂ€r skedet kommer han att höras och fĂ„r förklara det. Det kan bli sĂ„ att rubriceringarna kan komma att Ă€ndras. Jag vill inte föregĂ„ en pĂ„gĂ„ende utredning. Han har uppgivit en förklaring till varför han hade med kniven. Det fĂ„r sedan bedömas, sĂ€ger P-A HeikkilĂ€.
VĂ€ckarklocka
Han anser att det Àr en tragisk och trÄkig hÀndelse, men ÀndÄ en vÀckarklocka för hundÀgare.
ââĂven om man litar pĂ„ sin hund sĂ„ mĂ„ste man ha i Ă„tanke att det Ă€r djur man har att göra med.
Hunden som attackerade den andra hunden var, enligt de uppgifter som polisen har, en blandning mellan Amstaff och Rhodesian ridgeback.