I september godkände regeringen den första uppgörelsen mellan SCA och Naturvårdsverket. I den andra affären som nyligen blev klar ingår tre så kallade ESAB-områden och 37 blivande naturreservatsområden i fem län.I den här andra försäljningsetappen kommer verket över närmare 11.900 hektar i fem län, värderat till 433 miljoner kronor. I Norrbotten handlar det om en total areal på 5150 hektar SCA-skog till en köpeskilling över 90 miljoner. I Norrbotten kommer skogsområden i Bratt-Gallaberget, Linavare-Råneträsket, Norra Bergnäs, Stor-Killer och Teunok bli naturreserverat.
Sparar träd vid avverkning
Informationschefen Rolf Edström,SCA Skog AB i Sundvall säger att SCA alltid sparar ett av tio avverkade träd av naturvårdsskäl.
– Träden står ju inte utspridda utan det handlar om större områden runt myrar och sjöar.
När det blir stora områden som SCA äger med jättehöga naturvärden så är den rimligt att skogsabolaget som markägare får någon kompensation.
– Då är det bättre för SCA att få naturskog mot annan skogsmark istället för pengar. Det blir också billigare för staten, säger informationschefen Rolf Edström, SCA Skog AB i Sundsvall.