Flera polispatruller och räddningstjänst kom snabbt till platsen.
Migrationsverkets personal hade evakuerats och stod ute på parkeringen. Mats Engman, enhetschef för mottagningsenheten, sa att en asylsökande hade hällt bränsle över sig själv och sagt att skulle tända eld på sig.
– Han sitter med en tändare och ett antal personer är kvar i lokalen.
Däribland barn, uppgav Micael Selini, polisens insatschef på platsen.
– Vi fick ett larm om att en person var våldsam i Migrationsverkets lokal. När vi kom hit fick vi ny information att personen hade dränkt in sig i brännbar vätska och att han i frustration hotade att skada sig själv och en del andra människor som fanns i lokalen.
Det var personer som valde att stanna kvar när de hade utrymt alla andra runt omkring.
– Det var en stressig situation eftersom det fanns barn i den samlingen av människor som fanns i receptionsdelen, sa Micael Selini.
Vad har de för relation till mannen?
– Ingen aning.
Micael Selini beskrev situationen som väldigt hotfull.
– Det var en mycket farlig situation, rent livsfarlig eftersom det var både en brand- och explosionsrisk med ångorna i ett så trångt utrymme.
Han vet inte vad mannen använde för brandfarlig vätska.
– Det luktade väldigt starkt av någon vätska, men jag törs inte säga det ena eller det andra.
– Vi säkrade lokalen och försökte utrymma så många som möjligt.
Polisen etablerade en kontakt med mannen.
– Vi försökte att prata med honom och få någon form av verbal kontakt, sa Micael Selini.
Förhandlaren skickades till Boden, men hann inte fram.
– Genom teckenspråk förstod han att vi ville prata med honom. Han valde självmant att komma ut efter en stund. Han hade tändaren i handen. Därför fortsatte förhandlingen tills han släppte tändaren. Sedan blev han omhändertagen av oss och kommer att föras till psykiatrin på Sunderby sjukhus för bedömning.
Räddningstjänsten duschade av mannen innan han fördes bort.
– Brandkåren fortsatte därefter med att sanera lokalen och vi kommer försöka vädra ut de ångor som finns. Det är fortfarande farligt där inne om man tänder en tändare. Vi ska sanera färdigt, ta vittnesuppgifter. Nu startar ett utredningsskede i ärendet från ett livräddande skede, sa Micael Selini.
Polisen har inlett en förundersökning. Mannen är misstänkt för framkallande av fara för annan, grovt olaga hot mot grupp och hot mot tjänsteman.
Han är misstänkt för att både ha hotat personal och besökande som befann sig i receptionen. Ingen person kom till skada.
Enligt anmälan var motivet till mannens agerande att han ska ha fått ett negativt besked angående sin asylansökan.
När något sådant här inträffar har Migrationsverket en utrymningsplan och krisorganisation träder i kraft.
– Det finns ett antal chefer som kliver in och ser till att personalen blir omhändertagen, säger Anki Sjöqvist, enhetschef.
– Migrationsverket har agerat föredömligt. De hade lyckats utrymma de flesta redan när vi kom och vi var här på några minuter, säger Micael Selini.
Barnsfamiljen Aljasim stod utanför. De var inne i lokalen när mannen hotade att tända eld på sig själv.
– Han skrek till personalen på Migrationsverket. Vi gick ut, säger en av döttrarna.
Hennas föräldrar uppger att de blev mycket oroliga för barnen räkning.
Personalen fick senare återvända till byggnaden.