Men det var ett pussel att fÄ ihop allting.
GRK Infra AB har byggkontraktet med Trafikverket för ombyggnaden av 97:an. GRK har i sin tur avtal med ett antal underleverantörer, bland annat Grundtuben AB, som har sin bas i södra delen av Sverige.
â De Ă€r specialister pĂ„ bullerplank, sĂ€rskilt fundamenten som bullerplanken sitter fast i. De Ă€r hĂ€r uppe och grĂ€ver fundamenten pĂ„ plats. Sedan har de letat en lokal aktör för att tillverka planken, sĂ€ger Johan Ekström, delĂ€gare i NorrlĂ€ge AB.
Den ordern landade hos NorrlÀge.
â Det Ă€r otroligt roligt. Det Ă€r ett stort uppdrag. VĂ„rt arbete Ă€r strax över tre miljoner kronor i ren arbetskraft, vilket Ă€r vĂ€ldigt mĂ„nga timmar.
Tanken var att de skulle producera bullerplanken under vintern nÀr det Àr lÄgsÀsong. Men vÀgbygget har gÄtt mycket snabbare Àn berÀknat och det innebÀr att det jobbet mÄste göras nÀr NorrlÀge har mycket annat att göra.
Företaget har fÄtt söka olika lösningar för att uppdraget ska hinna bli klart i tid. LokalfrÄgan var en viktig pusselbit.
â Vi hade flyttat in i vĂ„ra nya lokaler och fick behĂ„lla den gamla. SĂ„ dĂ€r hade vi jĂ€ttetur att det löste sig, sĂ€ger Johan Ekström.
Den gamla ligger dÀr Möbellind hade sitt möbelvaruhus och den nya Àr en lokal i före detta Berglunds Rostfrias fastighet. Som orderingÄng och produktion Àr nu kör företaget dubbla lokaler Äret ut.
Bullerplanken produceras i den gamla lokalen. En annan pusselbit, som det rÄder brist pÄ för tillfÀllet, Àr trÀmaterial.
â Vi fick till slut tag i material i Finland. Det vi nu har varit tvungna att göra Ă€r att hyra in personal för det hĂ€r jobbet, för vĂ„r ordinarie personal har fullt upp med den ordinarie verksamheten. Vi hyr den personalen av ett företag i GĂ€llivare, sĂ€ger Johan Ekström.
Virket ska mÄlas och det skulle man lösa i Finland, men nÀr trÀplanken landade i Boden var de inte mÄlade pÄ baksidan.
â Det blev en miss och de mĂ„lade dem, som att de skulle sĂ€ttas upp pĂ„ hus. DĂ„ kom nĂ€sta bekymmer, men det har vi ocksĂ„ löst tillsammans med Lundquist mĂ„leri. SĂ„ de ska mĂ„la bullerplanken nĂ€r de Ă€r pĂ„ plats, sĂ€ger Johan Ekström.
Först mÄste de dock gÄ en sÀkerhetskurs i och med att det sker mitt i vÀgbygget.
En hel del jobb har hamnat lokalt och Johan Ekström tillÀgger att det Àr Hedgrens i LuleÄ som sköter all montering av bullerplanken.