Nu har flyktingarna återvänt till Gunnarsbyn igen

Vid elvatiden återvände 21 flyktingar till Gunnarsbyn. De välkomnades och kramades om av byborna. " Byborna är väldigt vänliga. Vi trivs jättebra här", säger Guled Bashe Haybe.

Mycket glädje. Det var det när  Guled träffade Janne Larsson.

Mycket glädje. Det var det när Guled träffade Janne Larsson.

Foto: Lena Leffler

BODEN2016-02-10 12:55

Innan flyktingarna kom fanns också ett kamerateam som dokumentärfilmar flyktingverksamheten i byn och delägaren Bengt-Eric Åhl på plats. Åhl visar NSD runt i anläggningen som fått nya dörrar. Allting ser väldigt snyggt och välstädat ut. Uppe på övre våningens balkonger pågår snöskottning inför flyktingarnas ankomst.

– Det är drygt en tredjedel som kommer hit. Vi vill inte heller ha fullbelagt. Det kommer väl fler eftersom migrationsverket behöver fylla på, säger Bengt-Eric Åhl.

Bussen anlände också punktligt strax efter elva med 17 ensamstående män och en familj från Afghanistan.

– Det är alla som velat återkomma till anläggningen. Alla som varit här tidigare har blivit tillfrågade, säger Filip Hesse, bosamordnare.

Flyktingarna fick sina nycklar till rummen. Utanför på gårdsplanen samlades också bybor och volontärer som ville ge en kram och hälsa flyktingarna välkomna tillbaka till byn. Volontäreren Janne Larsson hann krama om många som kom i hans väg.

– Det känns härligt att de är tillbaka. Jag håller i idrott för dem och även svenskaundervisning, säger han.

De flyktingar som NSD pratar med säger att de trivs med lugnet i Gunnarsbyn och den hjälp de får av byborna i sin vardag.

– Här har jag skolan och fotbollen. I Gunnarsbyn finns mycket vackra människor, säger Ali Sadeq Musa, från Irak.

Även familjen Fazeli från Afghanistan återvände. När de fått rummet de ska ha så tar frun Bebi Jan fram skurhinken för att skura bort det som familjen smutsat ned när de burit in sina flyttpåsar.

– Vår son Abdullah går i skola i Boden medan vår dotter Homa har sin skola i Gunnarsbyn. Vi trivs väldigt mycket att bo här. Här är fint, säger pappan Reza Fazili.

Även Guled Bashe Haybe från Etiopen trivs med att vara tillbaka i byn.

– Jag delar rum med två kompisar från samma land. I Gunnarbyn bor det väldigt snälla människor. Gulli very good, säger han.

Gulli det är Gulli Larsson som jobbar frivilligt med svenska undervisningen för flyktingarna.

-Det är jättekul att flyktingarna får komma tillbaka. På A 8 hade de inte så trevligt. Där var mycket människor, säger hon.

När flyktingarna lämnade Gunnarsbyn den 22 januari så kom två tillbaka. I taxi samma kväll. De två flyktingarna fick bo hos Gulli.

– Abaz och Manzour ville tillbaka till oss fast asylboendet var stängt. I dag är de lika glada som mig att de kan flytta tillbaka till asylboendet, säger Gulli Larsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om