Nu ska vägen justeras - det blir dyrare men bättre

När sträckan Svartlå-Harads på 97:an skulle läggas om gick det snett. Entreprenören ville inte ta fullt ansvar, men nu har parterna kommit överens. Det blir en bättre, men dyrare väg.

RIKSVÄG: 97:an är en riksväg och i fjol somras fick sträckan Svartlå-Harads ny beläggning. Något gick snett och nu har Trafikverket och BDX kommit överens om åtgärderna.

RIKSVÄG: 97:an är en riksväg och i fjol somras fick sträckan Svartlå-Harads ny beläggning. Något gick snett och nu har Trafikverket och BDX kommit överens om åtgärderna.

Foto: Lena Tegström

BODEN2016-08-29 06:30

Trafikverket gjorde en upphandling och BDX lade en ny beläggning på 97:an, sträckan mellan Svartlå och Harads, förra året.

– Den blev slutbesiktigad hösten 2015. Redan i mitten av mars månad i år, under snösmältningen, uppstod problem med allmänna stensläpp och det gick hål genom hela beläggningen, uppger Kjell Johansson, projektledare på Trafikverket.

Han var redan då tydlig med att problemet med vägen måste åtgärdas.

– Smältvatten och regnvatten har ingen ytspänning, utan kryper in i minsta hålrum och i kombination med återfrysningar lossar stenarna. Det tinar på dagen och fryser på natten och då blir det en akut nedbrytningsprocess, säger Kjell Johansson.

Den nya beläggningen består till hälften av återvunnet material.

– Vi fräste upp den gamla beläggningen, återvann 50 procent och blandade ihop det. Det är en väl beprövad metod, som har fungerat bra i andra objekt, bland annat mellan Bredåker och Svartlå som lades om 2014. Men på den här sträckan gick det fel den här gången.

Det gjordes en utredning och parterna genomförde en särskild besiktning i våras. Då tilldelades BDX 100 procent av ansvaret. Det motsatte sig entreprenören och begärde en överbesiktning, enligt Kjell Johansson.

Han förklarar att det dock aldrig gick så långt.

På fredagen hade Trafikverket ett möte med entreprenören BDX och kom överens. Förlikningen innebär att BDX ska lösa problemen med vägen. Det ska vara utfört senast sista september.

– Man lagar alla håligheter och på det befintliga lagret läggs den nya massan, som blir ett helt nytt skikt med varmmassa. Då får man en mycket tätare och mer slitstark yta. Det är en produkt som man lägger på E4:an och på andra hårt trafikerade vägar, säger Kjell Johansson.

– Så vi får ett mervärde och har kommit fram till en förlikning där båda pater är nöjda. Vi betalar för mervärdet eftersom vi får en mycket bättre produkt som håller längre. Det här är den bästa lösningen.

Kjell Johansson kan i dagsläget inte säga några exakta summor, utan förklarar att experter får räkna fram kostnaden för ökad livslängd med mera.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om