Patient ramlade - kommunen anmäler sig själv

En man ramlade och skadade sig i samband med att sitsen på duschstolen lossnade. Kommunen har anmält händelsen till Inspektionen för vård och omsorg, enligt Lex Maria.

Foto: Göran Ström

BODEN2015-12-21 10:44

Mannen bor hemma och ramlade när han lutade sig fram för att dra sig till handfatet. På grund av fallet fick han kraftiga smärtor i ryggslut och bäcken och fördes till sjukhuset. Där konstaterades att han drabbats av en kotkompression, vilket innebär att ryggkotor pressats samman.

Innan mannen kunde återvända hem vistades han en tid på kommunens korttidsboende.

Han har fått en ny duschstol. Både han och personalen har fått instruktioner hur den ska användas. Vid behov ska personalen hjälpa mannen vid förflyttningar.

Mannens gamla stol återlämnades till hjälpmedelscentralen. Av kommunens utredning framgår att hjälpmedelskonsulenten upptäckt att om sistens placeras i ett visst läge så lossnar den lätt. Det har anmälts vidare till leverantören av duschstolen och Läkemedelsverket.

Kommunen har också enligt gällande rutiner anmält händelsen till Inspektionen för vård och omsorg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om