På kort tid har polisen fått in tre anmälningar. En äldre kvinna i Boden och en i Arvidsjaur har drabbats. Båda kvinnorna hade haft plånboken i väskan i kundvagnen. En äldre man i Luleå hade sin plånbok i fickan när han var på affären och blev bestulen.
I samtliga tre fall har tjuven kommit över bankkort. I två av fallen har tjuven lyckats ta ut pengar och i ett fall gjordes ett misslyckat uttagsförsök.
– Eftersom det är liknande brott som inträffat på kort tid. Finns det anledning att tro att det kan röra sig om samma person eller en grupp som åker runt i länet, säger Anette Krig.
Anette Krig uppmanar därför allmänheten att vara uppmärksam. Hon råder människor att inte sätta väskan med plånboken i kundvagnen och att inte förvara plånboken i en öppen väska.
– Ha ett säkerhetstänk och tänkt till var du sätter plånboken för att inte bli av med den. Även om man tror att man har kontroll, så är de otroligt flinka och det går fort. Lita också på din instinkt. Om man tycker att någon kommer ovanligt nära då är det en varningssignal, säger Anette Krig.
Och, tillägger hon, när man använder bankkortet ska man vara mycket noga med att skydda sin kod.