Poliser jobbar som arrestvakter

För att hålla budgeten tvingas poliser jobba som arrestvakter i Luleå– Varenda polis som jobbar i arresten är en polis färre på fältet, säger Alexander Granberg, Bodenpolisen.

Alexander Granberg, Bodenpolisen, ifrågasätter att poliser används som arrestvakter. FOTO: Lena Tegström

Alexander Granberg, Bodenpolisen, ifrågasätter att poliser används som arrestvakter. FOTO: Lena Tegström

Foto: Lena Tegström

BODEN2014-01-10 10:28

Under hösten har poliser fått ersätta arrestvakter i Luleå.

– Under november och december har vi fått ta poliser i arresten. Vi brukar ha en arrestvakt och en polis under dagtid. Vi är tvungna för att hålla budget, säger Lars-Ivar Johansson, tillförordnad områdeschef i Luleå och Boden.

Ibland har det dock saknats poliser och då har man fått plocka tillbaka de poliser som skulle ha jobbat i arresten i yttre tjänst.

– Då har vi ändå fått ta in arrestvakter. Det är inte budgeterat tillräckligt med pengar för arrestvakter året runt, säger Lars-Ivar Johansson.

"Känns galet"

Alexander Granberg säger att de är många som ifrågasätter hur man resonerar.

– Varför vill man inte ha sina poliser ute på fältet för att jobba mot brottslighet, lagföra personer och förebygga brott. Att sätta poliser i arresten när man har utbildade arrestvakter innebär produktionsbortfall. Jag tycker man ska diskutera nationellt om att evenetuellt lägga ut arrestverksamheten på entreprenad.

"Orimligt"

Han har svårt att tro att tanken är att det ska sitta färdigutbildade poliser som arrestvakter när man behöver folk ute på fältet.

– Jag tycker det känns orimligt. När poliser i yttre tjänst sätts som arrestvakter innebär det att det försvinner patruller. Kärnfråga är hur man kan välja att sätta poliserna i arresten när vi vill ha fler patruller på fältet för att jobba riktat mot kriminalitet och kända problemområden, säger Alexander Granberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om