Rätt att bevilja bygglov

Länsstyrelsen bedömer att Lars Nilsson (S), ordförande i Bodens miljö- och byggnämnd, gjorde rätt när han beviljade Wiksténs bygglov för uteservering och servicebyggnad i centrum.

Foto: Lena Tegström

BODEN2013-09-08 11:22

Företaget WF lokaler i Boden AB vill bygga en stor uteservering med tillhörande servicebyggnad utanför den nya gallerian i Boden.

När majoriteten i nämnden gav bygglov överklagades det beslutet och länsstyrelsen återvisade ärendet för förnyad handläggning.

En vecka senare tog ordförande Lars Nilsson på delegation beslut att bevilja bygglov. Det beslutet överklagades av tolv affärsidkare.

Sju av dessa avvisas på grund av att deras affärer inte ligger i anslutning till den planerade serveringen. Resterande överklagningar avslås.

Trafiken påverkas inte

Länsstyrelsen förstår att ordförande Lars Nilsson fattade beslut på egen hand under nämndens sommaruppehåll eftersom ärendet rör en uteservering som främst nyttjas på sommaren. Han har följt delegationsordningen.

Länsstyrelsen anser också i likhet med Bodens kommun att trafiken inte kommer att påverkas i betydande grad av uteserveringen. Enligt detaljplanen utgörs platsen, som allmän gata eller torg.

Därför avslår myndigheten överklagningarna från fem företagare med butiker på grannfastigheterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om