Regionfinal för unga ekokockar i Luleå

Nu är det klart vilka lag som deltar i Unga ekokockars regionfinal i Luleå i dag. Bland de fem finalisterna finns lag från Boden och Luleå.

Rensa på. Eleverna Emma Burman-Lindblom och Felicia McMurry hade fullt upp med att rensa humrar till hummersoppan som skulle serveras som mellanrätt.

Rensa på. Eleverna Emma Burman-Lindblom och Felicia McMurry hade fullt upp med att rensa humrar till hummersoppan som skulle serveras som mellanrätt.

Foto: Kurt Engström

BODEN2012-05-09 09:14

Bodenlaget, från Björknäsgymnasiet, består av Petter Bergman, Felicia McMurry och Louise Johansson.

Lärare är Kenneth Winblad von Walter.

De övriga lagen i regionfinalen kommer från Östersund och Lycksele.

Tävlingen pågår i fyra timmar.

Stort intresse
Efter förra årets succé med den riksomfattande tävlingen Unga ekokockar är intresset stort för årets tävling.

Den 12 mars anmälde de tävlande lagen sina recept och det visade sig då att intresset var stort även i år. 36 tremannalag tävlar om de sex platserna i riksfinalen. Tanken med tävlingen är att de unga ekokockarna ska få chansen att visa upp sina färdigheter och samtidigt skapa intresse för ekologisk matlagning.

Hög nivå
Arrangörer är tre organisationer: Krav, Miljöresurs Linné och Svenska kockars förening.

Intresset för Unga ekokockar är stort i restaurangbranschen.

Ulrika Brydling är ordförande i juryn och dessutom vice ordförande i Svenska kockars förening.

Hon säger:

- Nivån på de tävlande är mycket hög och efterdyningarna i branschen har varit omfattande.

Almedalsveckan
En rad sponsorer gör tävlingen möjlig. Precis som förra året kommer vinnarna i alla regionfinalerna - förutom en plats i riksfinalen - att få möjlighet att delta i ett matevent i Visby i samband med årets Almedalsvecka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om