Susanne Eriksson driver restaurangen Panelen i Boden. Hon äger företaget Panelen AB och dess moderbolag Vargen Förvaltning AB. Kommunen meddelar enligt alkohollagen företaget Vargen en varning trots att det är Panelen AB som haft skulder.
Enligt Lars Nilsson (S), ordförande i miljö- och byggnämnden, står serveringstillståndet på fel bolag. Han förklarar att tillståndet står på moderbolaget Vargen Förvaltnings AB, medan restaurangens inkomster och utgifter bokförs i Panelen AB.
– Så får det inte vara. Serveringstillståndet ska egentligen tillhöra Panelen AB. Vi har givit henne en varning, vilket är det näst kraftigaste. Det är också med tanke på att hon dessutom har haft en del skulder, som hon nu har betalat.
För att få behålla tillståndet krävs ekonomisk skötsamhet och enligt kommunen har Panelen AB restförts för obetalda skatter och avgifter under perioden november 2014 till juni 2015.
Susanne Eriksson har haft serveringstillstånd sedan 2001 och har aldrig tidigare varit föremål för utredning. Hon förklarar att företaget hamnade i ekonomiska svårigheter i och med en hårdare konkurrens.
– När restaurangmomsen sänktes öppnades många fler restauranger och Boden har ju inte växt med så många invånare, att det finns utrymme för så många restauranger.
Susanne Eriksson förklarar att hon i samband med momssänkningen anställde fler och utökade.
– Omsättningen sjönk i augusti i fjol. Jag måste ändå betala de högre personalkostnaderna. Det tar tid att minska kostymen. Jag tycker inte att jag har någon ekonomisk misskötsamhet.
Tycker du att beslutet är orättvist?
– De gör ju bara sitt jobb och jag ids inte överklaga. Att tillståndet ligger på fel bolag får kommunen ta på sig, för de krävde att tillståndet skulle ligga på Vargen som äger restaurangen. Jag kan tycka att kommunen måste ta någon sorts ansvar hur många restauranger de tillåter och ger serveringstillstånd.
Har kommunen beviljat för många serveringstillstånd?
– Ja, det tycker jag. Enligt alkohollagstiftningen ska man vara restriktiv och alkohol får inte vara hur tillgängligt som helst, säger Susanne Eriksson.
Lars Nilsson tillbakavisar kritiken.
– Att skylla på att kommunen delar ut för många serveringstillstånd hör inte till den här saken. Det är marknaden som styr. Vi kan inte neka någon om de är godkända och uppfyller lagens krav.
Han säger att de påtalat för Susanne Eriksson en längre tid att serveringstillståndet ska ligga på Panelen AB.
– Nu har hon sökt ett nytt tillstånd för Panelen, men vi har inte tagit ställning till om hon ska få ett serveringstillstånd, säger Lars Nilsson.