Klockan nio gick startskottet för aktivitetsdagen på Kvarnängen i centrala Boden. Deltagarna, kan antingen gå, lunka, löpa 10 kilometer eller tävla i Garnisionsmilen. Den är en ständigt återkommande tävling för dem som vill springa på tid som ingår i arrangemanget " Hela Boden i rörelse" som fortsätter med fler aktiviteter under lördagen. Även gymnasieskolans och grundskolans elever startar samma tid som miltävlingen.
NSD träffade på några innan starten gick. Ett gäng från A 9 nyss hemkomna från en fjällövning drogs med lite förkylningar och skador.
– Vi har alla gått i fjällen och där var det kallt och blåste, säger Joel Ledsgård, menige första klass.
– Jag tror många av oss känner oss lite småkrassliga så det blir ett styrkebevis att ta sig runt, säger Johan Schultz, även han mening.
Andreas Lindström i samma grupp har dessutom dragits med en benhinneinflammation.
– Men det är bara att köra på. Runt tar vi oss, säger han.
Det var bara Amanda Eriksson och Stefan Apel som kände sig hyfsat "friska". Båda trodde de kunde springa garnisonsmilen på 50 minuter.
– Det är tredje gången jag springer garnisonsmilen. Det brukar gå ganska bra. Jag börjar alltid springa lugnt för att sedan öka, säger Amanda Eriksson, korpral och ställföreträdande truppchef.
Några försvarsanställda som sprungit garnisonsmilen flera gånger var också Erik Swärdh och Ola Hansson, Servicecenter.
– Jag tror det ska gå bra. Jag motionerar till husbehov, säger Swärdh.
Andra som deltog i kommunens arrangemang " Hela Boden i rörelse" med gemensam start var Sandra Falk Eriksson med dottern Kajsa i barnvagnen och systrarna Saga Sundbris,13 och Nora Sundbris,11, som gick bredvid.
–Vi är också lite förkylda men tänker pröva på att promenera fyra kilometer, säger Sandra.
– Våra skolor Brönjaskolan och Fria Emilia är också här, men man behöver inte gå med klassen utan det är valfritt. Vi tränar lite grann så vi klarar nog av sträckan, säger systrarna.