Skolchef skickade ut stängningshot efter dom

Det var fel av Bodens utbildningsnämnd att stänga förskolan för 15-timmarsbarnen. Nu utmålas den vinnande domen upp som orsak till eventuellt framtida stängningar av förskolor. "Det stämmer inte", säger klagande föräldern Johanna Karelius.

Bertil Sundström, för-och grundskolechef i Boden har synpunkter efter en dom i förvaltningsrätten."Vi informerar alltid berörda om våra beslut med fakta, motiv och konsekvenser, säger han, om brevutskicket.

Bertil Sundström, för-och grundskolechef i Boden har synpunkter efter en dom i förvaltningsrätten."Vi informerar alltid berörda om våra beslut med fakta, motiv och konsekvenser, säger han, om brevutskicket.

Foto: Andreas Wälitalo

Boden2021-02-09 16:20

I en webbintervjun uppger för- och grundskolechefen Bertil Sundström att hela förskolor måste stängas om de hamnar i samma situation som hösten 2020 om inte andra alternativ finns. I ett informationsbrev till samtliga vårdnadshavare skriver också Sundström att behov fanns att helt stänga förskolor.

– Beslutet 18 november att stänga ute 15 timmarsbarnen fattades i förebyggande syfte för att antalet personal i förskolan som är sjuka eller hemma på grund av förkylningssymtom bedömdes öka, säger föräldern Johanna Karelius och fortsätter:

– Som föräldrar ser vi till våra barns bästa. Vi ansåg det inte som rimligt att de varken skulle få träffa sina vänner på förskolan eller hemma på grund av rådande pandemi. Förskolan är viktig för barns utveckling och välbefinnande.

undefined
Här är skrivelsen som vårdnadshavare reagerat över och som skickades ut den 3 februari vad som gäller. Nämligen att alla förskolor kan stängas enligt för-och grundskolechefen om samma situation uppstår.

Utbildningsnämnden fattade likadana beslut våren 2020 och paret var därför oroliga att det skulle fortsätta våren 2021. 

– Beslutet gällde samtliga 15-timmarsbarn i kommunen men problem med bemanning fanns bara på vissa avdelningar och förskolor vilket bekräftats av utbildningsnämndens ordförande.  På vårt barns avdelning är två av sjutton barn 15-timmarsbarn och personalen har uppgett att de inte upplevde någon onormalt hög frånvaro, säger Karelius. 

I brevet framstår det som att det inte var ett alternativ att stänga förskolor innan beslutet överklagades och upphävdes. 

 –Det är givetvis fel. Vi hade kunnat hamna i en situation där förskolor behövde stängas under tiden 15-timmarsbarnen var hemma. Och vi kan hamna i en situation där förskolor behöver stängas och där ett beslut att utestänga 15-timmarsbarnen inte hade varit tillräckligt. Det är helt absurt att de som överklagar och får rätt nu ska målas upp som ansvariga för negativa konsekvenser av att utbildningsnämnden följer lagen, säger Johanna Karelius.

undefined
För och grundskolechef Bertil Sundström anser att brevet sändes ut som information.

Vad säjer du om hur ditt chefsbrev uppfattas? 

 –Vi informerar alltid berörda om våra beslut med fakta, motiv och konsekvenser, så också i detta fall, säger Bertil Sundström.

Ett alternativ enligt föräldern hade istället kunna varit att be vårdnadshavarna till 15-timmarsbarn att hålla sina barn hemma när behov uppstår. 

– Vi hade hållit vårt barn hemma och jag är helt säker på att det gäller för merparten av vårdnadshavare, säger Karelius.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!