Bakgrunden till polisens insats på måndagen är en utredning som initierades i Skellefteå. Information skickades till kollegorna i Boden, som sedan ett par veckor jobbat med ärendet. 17 poliser från Boden, Luleå och Piteå hämtade åtta personer i Boden och två i Luleå tidigt på morgonen.
– Vi gick in och pratade med ungdomarna. Det var väldigt lugnt och odramatiskt. De fick följa med in på förhör. Fem uppvisade tydliga tecken på påverkan av narkotika och har fått lämna urin- och blodprov, säger Micael Selini vid polisens särskilda insatsgrupp
Ungdomarna är alla unga män mellan 18 och 21 år. De känner varandra och umgås mer eller mindre.
– De är misstänkta för ringa narkotikabrott, de har köpt narkotika för eget bruk eller köpt för att sälja vidare. Tre-fyra stycken är misstänkta för att ha sålt vidare, säger Micael Selini.
Frön och mobiler i beslag
Polisen har tagit frön, bensodiazepiner och marijuana samt telefoner i beslag. Det handlar om små mängder narkotika som polisen hittat på de misstänkta eller i deras bostäder.
– Fördelen med att jobba med ungdomar och enklare narkotikabrott är att de flesta erkänner. Jag tror också att vi har några erkännanden av överlåtelsebrott, säger Micael Selini.
Flera av ungdomarna släpptes redan under förmiddagen efter förhör.
Hur ser du på drogutbredningen i Boden-Luleå?
– Jag vet inte om jag tycker att den ökar, men i dag är det mycket enklare med alla sociala medier att komma i kontakt med narkotika. Ur den synvinkeln har det ökat och ökar under tiden, men tittar man på statistiken är den stabil, säger Micael Selini.
De misstänkta ungdomarna kommer att få vänta på provresultaten och att få tillbaka sina telefoner. Sedan blir det rättegång eller böter. Det är upp till åklagaren att bestämma.
Ser en ökning
Personal från socialtjänsten fick på måndagen tala med samtliga misstänkta.
– Vi har ett bra samarbete med polisen, säger Annette Marks är chef för Bodens ungdomsenhet, som har hand om ungdomar mellan 13 och 20 år.
Hennes uppfattning är att det i år inte varit lika mycket droger i Boden som 2011-2012.
– 2011 var det tungt. I år har vi haft färre antal placeringar och färre omhändertaganden. Men det går i vågor, säger Annette Marks, men i nästa andetag tillägger att de sett en tendens till ökning.
– Det har börjat röra på sig här mot senhösten. Det har kommit in ungdomar som börjat droga och nu är vi inne på vårt andra LVU på ganska kort tid vad gäller allvarligt missbruk.
Fotnot: LVU är lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga.