Simon Lundman från tv-programmet Svenska truckers är domare i lastbilsutställningen och ger här Jimmy Landström en spontan kram.
Snyggaste lastbilen vinner 10 000 kr i vinstpengar och en pokal. "Det är svarta pengar direkt till spel på hästar" säger Simon skämtsamt.
Martin Sundgren , Sally Lund 2 år och Felicia Lund från Buddbyn var på plats. Sally älskar lastbilar – båda föräldrarna kör och hon hänger mycket i pappas jobb. Martins kollega ställer ut en bil. "Så måste man ju fara när det händer något i stan," säger Felicia.
Truckar och trav tog plats på Bodentravet ikväll. Hästkrafter i flera former, alltså.
Nike Tjärnström och Elin Oscarsson, Piteå och Boden.
"Vi ställer ut med tre bilar. Jag jobbar på Lundmans djurtransporter," säger Nike. Elin är med som socialt stöd, enligt henne själv.
Många läckra lastbilar visades upp.
Många läckra lastbilar visades upp.
Emma Rahmberg, Kate Wongsui, Marko Rahmberg, Sofia Rahmberg, Peter Nyström. Familjen Rahmberg kommer från Luleå, övriga från Boden.
"Vi har vår impala från 1959 som är en utställningsbil.
Första gången vi är på travet. Annars jobbar vi ju alltid alla helger när vi har restaurangen Suzie Q’s burgers and Beer’s. Så det var jättekul att komma hit och göra något som vi aldrig har gjort förut."
Impala sportcoupe 1959 black diamond. Lackerad med fältlack flake, lager på lager med candy.
Zäta är en 1,5 årig Boston terrier som är van att vara på travet.
Elias Jönsson 11 år och Mico Särkiniva 11 år är här för att titta på trav och se på lastbilarna. Elias pappa är banmästare och han har en lastbil som han ställer ut.
Trav och truckerutställning på Bodentravet.
Kian Olsson-Lång, 1 år och en månad tillsammans med Lisa Nilsson-Lång, Boden. "Kian gillar allt som har med motorer att göra. Så vi tänkte att vi far hit och kollar på det och djur är också kul."
Trav och truckerutställning på Bodentravet.
Trav och truckerutställning på Bodentravet.