Tuff konkurrens - därför behövs ett musikpris
Politiken Hendrik Andeerson (FP) vill införa ett musikpris. Han har lämnat in ett medborgarförslag till Bodens kommun.
Hendrik Andersson påpekar att de i år hade 22 kandidater att välja mellan och att han upplever att kulturstiepndiet ibland känns otillräckligt. Han anser,att en del kulturarbetare behöver uppmuntras medan andra behöver belönas.
När Hendrik Andersson tittar tillbaka på vilka som tilldelats Bodens kulturstipendium konstaterar han att en stor andel har varit aktiva inom sång och musik.
Han tycker inte det är fel, men anser att övrig kultur behöver uppmärksammas på ett bättre sätt samtidigt som musiken behöver uppmärksammas mer.
Därför föreslår han att Bodens kommun inför ett musikpris. Helst ska den som får priset vara född, uppvuxen eller verksam i Boden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!