Ett tjugotal av de bodensare som brukar behöva besöka Ria stod i kö och sedan även andra bodensarna smaka på soppan som serverades av bland annat kommunalrådet Torbjörn Lidberg och andra politiska gruppledare för de andra partierna. Det blev köttsoppa och sparrissoppa sponsrat av en köpman i Boden.
Förra året genomfördes också ett liknande arrangemang som blev väldigt uppskattat enligt Öman. Det blir även i år afterworkmiddag i församlingsgården där hälften av middagspriset skänks till RIAs verksamhet i Boden. På fredagskvällen blir det också galakonsert i Överluleå kyrka där man även skänker behållningen till RIA.
Behovet ökar
–Behovet av stöd till utsatta människor har ökat. Bland annat i somras så besöktes många yngre människor Ria. Det kändes nedslående. Man ser helst att de gör något annat. De flesta besökarna har missbruksproblem eller psykiska problem som besöker oss, säger Jim Öman.
Tillskottet av pengar efter RIA-dagen hoppas personalen ska kunna användas till jul- och nyårsverksamheten med utökat öppethållande och matservering.
–Det är en verksamhet som RIA Oasen haft i omkring 30 års tid. Uteliggarna blir också allt fler vilket är en negativ trend som måste stoppas, säger Jim Öman.