För en månad sedan slogs det på stora trumman inför alla miljoner som skulle kunna trilla in om Volvo kom till Boden. Bilföretaget
hade för avsikt att nästa år låta återförsäljare och reparatörer testa en ny modell. Planen var att under en dag låta dem köra 100 nya volvobilar.
Det handlade om 150 återbesökare per dag i åtta veckor som skulle prova bilar mellan mars och april. Det skulle sammantaget bli drygt 8 000 hotellnätter.
Volvobesöket skulle ha inneburit sköna slantar i kistan för näringen i Boden, drygt mellan 2,5 och 3,2 miljoner kronor. Men nu får bodensarna sluta att drömma för Volvos koncernledning har bestämt att Boden får inget besök nästa år. Det blir någon annan ort istället.
–Visst, det känns tråkigt, men inget vi kan göra något åt, säger Staffan Eklund, kommunens utvecklingschef.
Han tog emot ett besök under våren från Volvotruppen som tittat på aktuella lokaler och omgivningar för testbilsverksamheten hos försvarsmakten.
– De som kom hit var väldigt positiva och nöjda med kommunens resurser. Det är inte så många kommuner som har verkstäder för så många bilar som ska förvaras och visas upp.Vi matchade väldigt bra vad de var ute efter. Även om koncernledningen inte valde oss till slut kommer det ju fler möjligheter, säger Eklund.
Han och kommunalrådet Torbjörn Lidberg (S) tycker det är nog så stort att Volvo bemödade sig se vad Boden hade att erbjuda.
–Nu finns vi med i diskussionen framöver när vi visat vad vi kan plocka fram, säger Eklund.
–Vi ser det också som en viktig lansering av kommunen även om det inte blev vi denna gång, säger kommunalrådet Torbjörn Lidberg (S).
lena.leffler@nsd.se