Däckklipp får inte användas till kulfång

Ett företag i Boden förbjöds att använda däckklipp till kulfånget på den nya skjutbanan som håller på att anläggas på Gammelängsberget. Nu har han ansökt om att i stället få använde avfallet till en bullervall och skytteplattform.

KVAR. Däckklippen ligger kvar. Företagaren har lämnat in en ny anmälan om användning av avfallet. Kommunen vidtar inga åtgärder förrän den är prövad.

KVAR. Däckklippen ligger kvar. Företagaren har lämnat in en ny anmälan om användning av avfallet. Kommunen vidtar inga åtgärder förrän den är prövad.

Foto: Lena Tegström

BODEN2016-06-23 13:31

Kommunen fick i april in klagomål om tippning av däckklipp vid Gammelängsfortet.

När kommunen kontaktade företagaren som anlägger den nya och efterlängtade skjutbanan på Gammelängsberget medgav han att man höll på att köra ut däckklipp för att använda det till skjutbanans kulfång.

Kommunen gjorde samma dag en inspektion på platsen. Då konstaterade miljöinspektören att anläggandet av skjutbanan och kulfånget hade påbörjats. En cirka 55 meter lång och virka 2,5 meter hög vall av däckklipp/däck hade byggts upp. Däckklippen innehöll förutom en viss mängd hela däck även metalltrådar.

Samma dag hade omkring tolv lass däckklipp körts dit.

Företagaren anmälde då till kommunen att han vill använda avfall för anläggningsändamål. Anmälan avsåg användning av 100 kubikmeter däckklipp för att bygga skjutvallen. Den anmälan återkallades senare och kommunen krävde i mitten av april att företagaren skulle ta bort allt avfall senast två veckor efter att han fått ta del av beslutet om föreläggande.

Motiveringen till kommunens beslut är att däckklipp innehåller föroreningar av bland annat metaller och polyaromatiska kolväten. Det finns en risk för spridning av föroreningar till omgivande mark. Det kan i sin tur leda till att en eventuell framtida sanering av området kan bli mer omfattande än nödvändigt.

Dessutom har miljö- och byggnämnden tidigare fastställt att skjutbanans kulfång ska siktas/sållas minst vart femte år. Det blir omöjligt om kulfånget byggs med däckklipp och hela däck.

När NSD besöker platsen ligger den stora högen med däckklipp kvar.

– Miljö- och byggnämnden känner till att avfallet finns kvar, säger Jonatan Rova, miljöinspektör. Jag har varit upp där och gjort en uppföljande inspektion. När jag då kontaktade XX (namnet på företagaren reds. anm.) så sa han att han samma dag skulle komma in med en ny anmälan om användning av avfallet för anläggningsändamål. Vi har fått in en anmälan som handläggs i dagsläget. Därför går miljö- och byggnämnden inte vidare och vidtar några ytterligare åtgärder nu innan anmälan prövats och beslut har fattats i det ärendet.

Jonatan Rova förklarar att enligt den nya anmälan avser företagaren att använda avfallet för en bullervall mellan pistolskyttebanan och gevärsskyttebanan samt en skytteplattformn. Användningen gäller därmed ett annat ändamål än den första anmälan företagaren lämnade in.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om