I februari 2014 etablerade sig KncMiner i Boden.
LÄS MER: När KnCMiner kom till Boden
Senare samma år kom nyheten att Bitcoinbolaget KnCMiner skulle sätta ytterligare en datahall i drift.
LÄS MER: KnCMiner utvidgar
KnCMiner fick tidigare i år ett positivt förhandsbesked av Bodens kommun att bygga en ny datahall på cirka 4 700 kvadratmeter i anslutning till den före detta helikopterhangaren, som redan fungerar som serverhall.
LÄS MER: Bodens kommun positiv till ny datorhall
Utbyggnaden skulle medföra en fördubbling av företagets verksamhet på orten. Sam Cole, företags vd, sa då att planen är att bygga det i år, men de avvaktade på besked från den svenska regeringen om energiskatten.
LÄS MER: KnCMiner avvaktar med beslut om nybygge
The Node Pole har precis släppt nyheten om att KncMiner ska investera i en ny serverhall på 20 megawatt vid Bodens nya transformatorstation
Blockchain-företaget KnCMiner har vuxit lavinartat sedan starten 2013.
– Att leda utvecklingen framåt inom en av världens just nu snabbast växande marknader är ett både krävande och inspirerande uppdrag. Vi är mycket nöjda med hur kommun, näringsliv och The Node Pole jobbar för att hjälpa oss att kunna expandera inom regionen, säger Sam Cole, vd och medgrundare hos KnCMiner.
Förra året etablerade företaget sig i regionen med två datahallar på totalt 30 megawatt. KnCMiner kommer bygga den nya datahallen konstruerad i två våningar, vardera 1700 kvardratmeter.
KnCMiner har även köpt mark i förberedelse för en större expansion av den nya anläggningen. Tanken är att centret, som nu byggs, ska utökas så snart elenergiskatten sänks.
– När vi får till stånd en lägre energiskatt – ett område där Sverige idag tappar mark gentemot Finland vad gäller att locka gröna energiinvesteringar – vill vi expandera mer inom The Node Pole. Regionen är ambitiös i arbetet med att ta ett globalt ledarskap för sektorn och att skapa nya jobb. Nu är det upp till den svenska regeringen att visa vägen. Vi står redo att bygga många fler 20 megawattcenter om skatten sänks, vilket skulle innebära många nya jobb, säger Sam Cole.
Nyheten presenterades idag av The Node Pole under Datacloud Europe-mässan i Monaco.
– Varje gång en befintlig aktör väljer att fortsätta investera är det ytterligare ett bevis på regionens unika kvaliteter. Bodens utveckling och deras team har varit både proaktiva och innovativa i sitt arbete. Investerare i Boden får ett mottagande av absolut världsklass, säger Erik Lundström, VD hos The Node Pole.
Erik Svensson, VD på Bodens utveckling AB, säger att det känns fantastiskt att investeringen i transformatorstationen nu bär frukt.
– Det har varit helt avgörande för den expansion vi nu ser inom datacenterindustrin i Boden. Vi har under de senaste sex månaderna jobbat med att hitta lösningar för att KnCMiners expansion ska komma till stånd. Vi bedömer att det genererar ett hundratal lokala arbetstillfällen under de närmaste två åren, säger Erik Svensson.
Det nya datacentret planeras stå färdigt och vara i drift i september.
LÄS MER: Kommunalrådet mycket positiv