Tillbakavisar anklagelser om fusk

Marie-Anne Björn ansvarar för verksamheten på Snabelhuset. Hon tillbakavisar anklagelserna om fusk och säger att de gick med på att betala tillbaka pengarna till Folkuniversitetet eftersom de inte ville bråka.

ANNAN VERSION. "Cirkelledarna  har deltagit och cirklarna genomfördes. Jag har papper på allt, men ett band hävdade att de inte hade haft cirklarna," säger Marie-Anne Björn, kassör.

ANNAN VERSION. "Cirkelledarna har deltagit och cirklarna genomfördes. Jag har papper på allt, men ett band hävdade att de inte hade haft cirklarna," säger Marie-Anne Björn, kassör.

Foto: Lena Tegström

BODEN2015-12-02 06:00

Marie-Anne Björn är kassör i QUMF. Hon är också verksamhetsansvarig för de olika verksamheterna på Snabelhuset. Hon uppger att hon sköter allt ideellt och att den enda ersättning hon får är för telefonkostnaderna.

Varför anslöt föreningen band till Folkuniversitetet utan deras vetskap?

– Jag har listan där det ena bandet har skrivit på att de gick med, sedan sa de att de inte hade det. Det andra bandet lämnade in cirkellistan till oss så vi trodde att de var kvar i Folkuniversitetet, men de hade gått till ABF. Det var bara en månad, svarar Marie-Anne Björn.

Hon tillbakavisar uppgifterna i revisionen, att cirkelledare rapporterats in som närvarande fast de inte deltagit och att cirklar genomförts trots att så icke var fallet.

– De har deltagit och cirklarna genomfördes. Jag har papper på allt, men ett band hävdade att de inte hade haft cirklarna.

LÄS MER: Fuskade tvingades betala tillbaka

Marie-Anne Björn hävdar att det absolut aldrig varit fråga om något fusk, även om hon går med på att det står så i Folkuniversitetets revisionsrapport.

– Jo, men vi sa att vi inte tjänar på att bråka utan vi lät det vara så och betalade tillbaka pengarna till Folkuniversitetet. I stället skulle bandet betala hyra till oss, men betalade till kommunen.

Varför ska banden betala hyra överhuvudtaget?

– Vi ställer upp och gör radioinspelningar, vi gör filmer åt dem och de har skivstudio. Det är massor av kostnader.

Varför betalar de då inte för de kostnaderna?

– Banden har inga pengar. De har inte råd. Då gör vi så istället att de kör cirklarna.

Marie-Anne Björn förklarar att banden har cirklar och pengarna som ABF, Vuxenskolan och Folkuniversitetet betalar ut till banden betalar de i sin tur in som hyra till QUMF.

Hon vet inte hur mycket QUMF var tvungen att betala tillbaka till Folkuniversitetet. Ivan Berggren, chef för Folkuniversitetets verksamhet i Norrbotten, kan inte heller svara på den frågan, utan hänvisar till en anställd på kontoret i Umeå. NSD har inte lyckats nå henne.

LÄS MER: "QUMF har gratis hyra men tar ut hyra av banden"

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om