BokslÀpp pÄ bokmÀssan - en het trend

Under lördagen stod det skrivna ordet i fokus under Kiruna bokmÀssa dÀr flera lokala författare passade att pÄ att fira sitt bokslÀpp.

Allt fler lokala författare planerar in sina bokslÀpp till bokmÀssan i Kiruna. En av dem var Anna Kuru frÄn HolmajÀrvi.

Allt fler lokala författare planerar in sina bokslÀpp till bokmÀssan i Kiruna. En av dem var Anna Kuru frÄn HolmajÀrvi.

Foto: Maria Unga

Kiruna kommun2019-10-13 11:28

BokmĂ€ssan Ă€r startskottet för Kiruna bokfestival och har i Ă„r vuxit till tvĂ„ vĂ„ningar pĂ„ Folkets hus. PĂ„ borden trĂ€ngdes ett myller av böcker. Historia, biografier, barnböcker,  serier och romaner, alla med nĂ„gon slags koppling till Kiruna eller Norrbotten. 
– Vi har i Ă„r fler utstĂ€llningar Ă€n nĂ„gonsin, 39 stycken. Nu Ă€r vi pĂ„ tvĂ„ vĂ„ningar, det har vi aldrig behövt vara förut, sĂ€ger Carina Kreku, arrangör frĂ„n stadsbiblioteket. 
Under bokmĂ€ssan har bokslĂ€ppen blivit fler och fler för varje Ă„r. 
– Just nĂ€r man Ă€r hĂ€r hĂ€rifrĂ„n sĂ„ passar man pĂ„ för man fĂ„r trĂ€ffa en samlad publik hĂ€r uppe, som Ă€r intresserad av den berĂ€ttade lokala historien. Det Ă€r bĂ„de nu och dĂ„, fakta och fiktion och en vĂ€ldigt intresserad publik, sĂ€ger Carina Kreku. 
 
En av författarna som passade pĂ„ att slĂ€ppa sin andra bok under mĂ€ssan Ă€r Anna Kuru frĂ„n HolmajĂ€rvi.  
– Det Ă€r jĂ€tteroligt att trĂ€ffa sĂ„ mycket folk. Alla pratar om skrivande, vĂ€der och ofta egna berĂ€ttelser de skriver pĂ„, sĂ€ger hon. 
Hennes böcker utspelar sig i just Kiruna. 
– Jag kan inte hitta nĂ„gon bĂ€ttre plats för en bok om Kiruna att slĂ€ppas pĂ„ Ă€n hĂ€r. BokmĂ€ssan betyder jĂ€ttemycket, hela stan pratar om böcker och skrivande och senast nytĂ€nket sĂ„g jag igĂ„r med böcker som hĂ€nger i trĂ€den pĂ„ Meschplan, en jĂ€ttekul idĂ©.  

Siv-Britt Mangi hade först tĂ€nkt ha bokslĂ€pp i hembyn Lainio, men nu blev det istĂ€llet Kiruna.  
– Det Ă€r mĂ„nga bokintresserade mĂ€nniskor som kommer förbi, det Ă€r ett sĂ€tt att nĂ„ ut till mĂ„nga med det intresset. Och min bok har lokal prĂ€gel och utspelar sig i Lainio och Kiruna. 
Siv-Britt Mangi ser bokmĂ€ssan som ett bra stĂ€lle att knyta kontakter pĂ„. 
– Det Ă€r oerhört viktigt att nĂ„ ut. Jag Ă€r inte sĂ€rskild kĂ€nd i Kiruna sĂ„ det hĂ€r Ă€r ett sĂ€tt att trĂ€ffa folk frĂ„n hela Norrbotten. Det Ă€r viktigt att ocksĂ„ trĂ€ffa andra som skriver och Ă€r intresserade att lĂ€sa och att fĂ„ feedback pĂ„ det man skriver. 

Stundtals rĂ„dde det trĂ€ngsel bland borden och salen för miniseminarier var nĂ€st intill fullsatt timmarna som mĂ€ssan pĂ„gick. Sofia Agronius var en av besökarna.  
– Jag tycker det Ă€r sĂ„ mysigt med böcker, jag tycker att det Ă€r kul att det verkar ha blivit en sĂ„dan grej att skriva böcker hĂ€r uppe, att det kommer ut litteratur som handlar om historia hĂ€r uppe eller bara utspelar sig hĂ€r. 
– Återkommande festivaler gör att stan lever, sĂ„ man fĂ„r hoppas att det hĂ€r fĂ„r vara kvar lĂ€nge. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!