Död person glömdes bort

I nÀstan tre mÄnader har en avliden person legat pÄ bÄrhuset i Kiruna utan att begravas. "NÄgot sÄdant ska inte hÀnda" sÀger Magnus Scott, ansvarig för bÄrhusverksamheten i Kiruna, som nu uppdaterar sig om hÀndelseförloppet.

BEGRAVNING. Kommunen arbetar nu med att den avlidna personen ska begravas.

BEGRAVNING. Kommunen arbetar nu med att den avlidna personen ska begravas.

Foto: Maria Dahlgren

KIRUNA2019-05-15 07:00

Kvinnan avled pÄ sjukhus i slutet av februari och hamnade dÀrefter pÄ bÄrhuset Ànda fram till i dag. Enligt uppgift till Norrbottens Media meddelade personal ledningen om att det har börjat lukta frÄn den döda kroppen som nu har blivit en sanitÀr olÀgenhet och ett arbetsmiljöproblem.

Magnus Scott, ansvarig över vaktmÀsteriet och bÄrhusverksamheten i Kiruna pÄ Region Norrbotten, sÀger att han har fÄtt vetskap om hÀndelsen nyligen och att han inte har hunnit uppdatera sig Ànnu.

– Jag har lĂ€st ett mejl om vad som har hĂ€nt och att man ser över rutinerna kring hur och varför detta har hĂ€nt, och att man uppdaterar rutinerna. Jag jobbar med Ă€rendet nu och ser över hur det har kunnat ske och hĂ€ndelseförloppet. NĂ„got sĂ„dant ska inte hĂ€nda.

– Döda personer loggas och finns inga anhöriga ska kommunen kontaktas och de tar över handlĂ€ggningen. Det har inte hĂ€nt förut vad jag vet, sĂ€ger Scott.

Roger FjÀllborg, dödsbohandlÀggare pÄ Kiruna kommun, sÀger att han fick vetskap om Àrendet under mÄndagen.

– FĂ„r jag ingen information om att en person har avlidit kan jag omöjligen kĂ€nna till det. Nu följer jag de riktlinjer som finns och försöker fĂ„ en rĂ€tsida pĂ„ det hĂ€r Ă€rendet, sĂ€ger FjĂ€llborg.

NÀr nÄgon avlider dödförklaras personen av en lÀkare. DÀrefter ska sjukhuset underrÀtta anhöriga för att lÀmna dödsbud förklarar FjÀllborg. Dödsbud kan Àven lÀmnas av en polis eller en prÀst beroende pÄ situation.

– Finns ingen anhörig kontaktas kommunen och dĂ€refter blir det en dödsboanmĂ€lan eller bouppteckning beroende pĂ„ hur mycket medel som finns i dödsboet. Saknas tillrĂ€ckligt med tillgĂ„ngar gĂ„r kommunen in och betalar begravningen upp till ett visst belopp, 23 250 kronor för Ă„r 2019. Finns det för mycket tillgĂ„ngar blir det en bouppteckning. Parallellt med detta arbete kontaktas en begravningsbyrĂ„, sĂ€ger FjĂ€llborg.

Dödsboet mÄste avvecklas genom en dödsboanmÀlan eller en bouppteckning. DÀrefter slÀcks den avlidne ner i alla system.

–  Jag har begĂ€rt anstĂ„nd hos Skatteverket i dag eftersom en begravning normalt ska ske inom en mĂ„nad, sĂ€ger FjĂ€llborg.

FjÀllborg har jobbat som dödsbohandlÀggare sedan i maj 2017 och sÀger att nÄgot liknande inte har hÀnt under den perioden.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om