På nedre Sanden finns dels gamla villatomter från slutet av 60-talet och dels det nya villaområdet på Övre Sanden som omgärdas av Engelbrektsgatan och Hermelinsgatan. Tomtområdet var tidigare Ing 3s gamla värnpliktsparkering. Närboende var först inte så pigga på kommunens planer med villaområde i närheten av ett grönområde och överklagade . Men högsta insats gav kommunen rätt.
- Kommunen gick in och köpte markområdet av fastighetsbolaget Pionjären för man tyckte det var kommunens ansvar att ordna fram centrala villatomter, säger samhällsbyggnadschefen Lars Andersson.
Det har man nu gjort och drygt en tredjedel av tomterna i villakvarteret är sålda. 15 juli ska Ingenjörsgatan vara färdig att tillträdas och bebyggas. På en tomt är grunden redan på plats och arbetet pågår att schakta och jämna till tomten. Dyraste försäljningen på området är de tre sålda tomterna som ligger närmast ån. 405 000 kronor och 375 000 kronor kostar tomterna.
- Det är läget som avgör tomtpriset, men ingen har än klagat på priset. Genomsnittspriset är 287 000 kronor. I dag handlar det bara om friköpta tomter när vi bygger nya villaområden. Däremot för speciella ändamål som handel och industri kan vi göra tomträtter, säger Theres Vidman, som handlägger tomträttsavgälder.
Friköpta tomter
Dagens tomtpriser kan jämföras med gamla villaområdet på Sanden där det i dag finns 20-åriga tomträttsavgälder. Avgiften sätts efter det markvärde som gäller idag som ligger på 200 000 kronor för en normaltomt på Sanden. En normaltomt är mellan 950-1050 kvadrat. Vid friköp så betalar köparen 60 procent av marktaxeringsvärdet som skatteverket fastställer. Ett exempel på friköpspris för en tomt på Sanden som är 1050 kvadrat är 105 000 kronor.
- Det var bara en som köpte loss en tomt senast avgäldsavtalet skrevs om. Men att köpa loss är inte tidsbundet utan det kan man göra när man vill, säger Theres Vidman.
När det gäller andra nya villaområdet Hornsberget, så har det sålts tre tomter och en är bokad.
- Det området har ett väldigt attraktivt läge. Vi brukar sälja några villatomter per år så vi är inte oroliga. Det viktiga är att vi har lediga tomter som kan erbjudas på en gång om man vill bygga ett hus. Det har vi i dag och det är vi mycket nöjda med, säger samhällsbyggnadschefen Lars Andersson.