Efter helgens våldsdåd: misstänkt begärd häktad

Polisen har ännu inte kunnat höra den man som utsattes för ett misstänkt mordförsök i helgen. På måndagen begärdes en man i 50-årsåldern häktad.

Under helgen visade polisens avspärrningsband att något hade inträffat i bostaden i utkanten av Gällivare.

Under helgen visade polisens avspärrningsband att något hade inträffat i bostaden i utkanten av Gällivare.

Foto: Monica Olofsson

Gällivare, uppdaterad.2019-01-07 11:05

Läs mer: Den misstänkte förhörs.

Det var vid midnatt, natten mot i lördags, som polis kallades till en bostad i utkanten av Gällivare. På platsen påträffades en svårt skadad man som omedelbart transporterades med ambulans för vård.

I bostaden uppehöll sig även annan man i 50-årsåldern som greps, misstänkt för dådet.

– Vi var på plats i den aktuella fastigheten efter sju minuter och kort därpå greps en man i bostaden. När vi kom dit var det två personer i bostaden, sa Fredrik Nilsson, jourhavande förundersökningsledare under helgen.

Brottsoffrets tillstånd beskrevs som kritiskt men inte livshotande.

Under helgen genomförde polisens tekniker en undersökning av den misstänkta brottsplatsen.

Den misstänkte är nu hörd av polisens utredare. Det uppger Åsa Valter, extraåklagare i Gällivare

– Han är förhörd, men vad han har uppgett kan jag inte berätta. Vi har inte kunnat höra målsägaren ännu. Det är väl det som återstår initialt kan man säga, säger Åsa Valter.

Under måndagseftermiddagen kommer Valter att ta ett beslut i häktningsfrågan.

Norrbottens Media återkommer med ny information.

Uppdaterad 14:50:

Den misstänkte mannen begärdes på måndagseftermiddagen häktad för försök till mord av Åsa Valter.

– Det är rubriceringen i nuläget. Han vidgår vissa omständigheter, säger Valter.

Har ni kunnat höra målsägaren ännu?

– Nej, det har vi inte.

Hur svårt skadad är han?

– Det kan jag inte uttala mig om. Jag vet att bara att han inte har varit hörbar.

Den misstänkte är enligt de första uppgifterna från polisen inte känd sedan tidigare i kriminella kretsar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om