Efter sekretessbrottet: Försvararna vill ha svar

En domstolshandlĂ€ggare tog del av sekretessbelagda handlingar i fallet om mĂ€nniskorovet i Malmberget. Försvarssidan fick inte veta det och vill nu ha svar av hovrĂ€tten. ”Vi vill veta vilka handlingar som man har varit inne i olovligen”, sĂ€ger advokat Carolina Nilsson.

Carolina Nilsson och de tre andra försvararna vill veta hur GÀllivare tingsrÀtt har agerat nÀr en domstolshandlÀggare olovligen kom in i sekretessbelagda handlingar.

Carolina Nilsson och de tre andra försvararna vill veta hur GÀllivare tingsrÀtt har agerat nÀr en domstolshandlÀggare olovligen kom in i sekretessbelagda handlingar.

Foto: Christoffer Markström

GĂ€llivare2022-03-24 15:41

Försvarsadvokaterna i det uppmĂ€rksammade mĂ„let om mĂ€nniskorovet i Malmberget kĂ€nner sig förda bakom ljuset nĂ€r det gĂ€ller hĂ€ndelsen dĂ€r sekretessen bröts. De fick lĂ€sa om hĂ€ndelsen i en av vĂ„ra texter. Åklagarsidan fick dĂ€remot reda pĂ„ vad som hade hĂ€nt av GĂ€llivare tingsrĂ€tt.

En sjukskriven domstolshandlĂ€ggare, som dessutom Ă€r slĂ€kt med mĂ„lsĂ€garen i fallet, loggade in hemifrĂ„n med sin arbetsdator och gick in i sekretessbelagda dokument. 

PÄ onsdagen hade de fyra försvarsadvokaterna, de vars klients fall har blivit överklagade till hovrÀtten, ett möte dÀr de bestÀmde hur de ska gÄ vidare.

Advokat Carolina Nilsson försvarade 30-Äringen som i mÀnniskorovsmÄlet dömdes till ett och ett halvt Ärs fÀngelse i tingsrÀtten. PÄ torsdagen kunde hon berÀtta hur advokaterna gÄr vidare.

– Vi var rörande överens om vad vi ska göra. I dag tror jag att vi har skickat in den, jag har suttit upptagen i förhandlingar nu under dagen. Men min kollega Magnus Söderlind ska skicka in en skrivelse till hovrĂ€tten dĂ€r vi begĂ€r att tingsrĂ€tten ska inkomma med vissa frĂ„gor vi har, sĂ€ger Carolina Nilsson.

I skrivelsen vill advokaterna fÄ svar pÄ vad tingsrÀtten har gjort vid hÀndelsen med handlÀggaren.

– Det handlar om att vi vill veta nĂ€r sekretessbrottet har skett. Vi vill veta nĂ€r man upptĂ€cker det frĂ„n tingsrĂ€ttens hĂ„ll. Vi vill veta vilka handlingar som har man varit inne i olovligen och ocksĂ„ vad man har meddelat Ă„klagarna om detta. Sen fĂ„r vi se vad hovrĂ€tten sĂ€ger om det. Jag kan tĂ€nka mig att den kommer att begĂ€ra de uppgifterna frĂ„n tingsrĂ€tten.

Kan det som har hÀnt vara nog för att rÀttegÄngen ska tas om i tingsrÀtten?

– Det Ă€r omöjligt att svara pĂ„ just nu eftersom vi inte nĂ€r det har skett eller vilka handlingar det handlar om och vilka konsekvenser det har fĂ„tt. SĂ„ den frĂ„gan kan jag inte svara pĂ„ i dag. Den kan jag svara pĂ„ nĂ€r vi i sĂ„ fall har fĂ„tt underlaget frĂ„n tingsrĂ€tten.

FörvÀntar ni ett snabbt svar frÄn hovrÀtten?

– Den hĂ€r frĂ„gan tror jag att de kommer att ge svar pĂ„ relativt snabbt. Det Ă€r en ganska liten isolerad frĂ„ga som relativt snabbt borde kunna handlĂ€ggas. 

PersonalansvarsnÀmnden pÄ Domstolsverket straffade inte domstolshandlÀggaren för hÀndelsen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!