Sedan 2019 har Mia Edin tillsammans med sin partner Mikael Einshöj Petersen drivit veterinärkliniken Djurläkarna på Storgatan i Gällivare.
– Det hela började egentligen med att Mikael, som är utbildad ortopedkirurg reste en hel del till Luleå för att jobba och vi ville att han skulle kunna vara hemma mer samtidigt såg vi att många resten från Gällivare för att få vård hos honom i Lulepå.
När det kommer till verksamheten står Mia står hon för allt arbetet som inte inkluderar vården på kliniken.
Vid starten hade kliniken två veterinärer och en sköterska. Idag har kliniken fem veterinärer, sju sköterskor, administratörer och rehabpersonal.
Utöver veterniärkliniken driver Mia Edin företaget Blodsten, ett företagshotell, och företaget Leva livet en keramikverkstad.
– Det var egentligen min hobby som inte fanns i Gällivare och jag lade grunden för att kunna hålla på med verksamheten, säger hon.
Mia Edin är uppvuxen i byn i Yrttivaara och det är en uppväxt som hon ser som grunden till hennes företagande. Även om hon i ung ålder prisades för ung företagsamhet aldrig sett sig som en företagare utan snarare en problemlösare.
– Jag satt där på intervjun och fick jag frågan om vi var företagare i släkten och jag svarade "Nä, mamma är sjuksköterska och pappa jobbar på Skogsstyrelsen. Fast mamma skor hästar och vi snöröjningen i byn. Sen har vi kalvar varje sommar". Det var små saker som handlade om att lösa problem i en by. Jag tror det är därifrån det kommer, säger hon.
Innan hon och hennes partner slog sina påsar ihop jobbade Mia Edin med verksamhets- och näringslivsutveckling i kommunen genom att driva ett näringslivsbolag, Företagsbolaget i sex år. Företagsbolaget samlade över 300 lokala företag i en ekonomisk förening och syftet var att stärka det lokala företagen.
– Inom ramen för Företagsbolaget jobbades det med olika verksamheter till exempel startades inflyttningservice med syfte att ta hand om inflyttade. Det vi gjorde när vi drev företagsbolaget det gör jag idag i mina företag och det handlar egentligen bara om att lösa problem, säger Mia Edin.
Ett annat projekt som startats inom ramen för Företagsbolaget var "Face of Gällivare".
– Det handlade om att skapa värme mellan husen och bidra till en mjukare kultur kontra den industriella gruvkulturen som är mansdominerad.
Mia Edin har prisats för hennes engagemang för att stärka det kvinnliga företagandet i kommunen. Det genom hennes initiativ till företagsnätverket "Företagerskorna", ett nätverk för kvinnliga företagare.
– Det är verkligen det som Gällivare kommun behöver lyfta. Det kan vara ensamt beroende vilken bransch man är i och det vi sett är att vi har väldigt många saker som är gemensam och vi pratar om företagarspecika frågor snarare än branschspecifika.
I nätverket samlas drygt 50 kvinnliga företagare och under uppstarten av nätverket har det först handlat om att lära känna varandra.
– De träffar vi har haft där har det handlat om att lära känna varandra över en middag och bara ha roligt tillsammans i det så byggs nätverket. Det är många handlingskraftiga kvinnor i nätverket. Den dan vi har ett behov av annat då kommer vi göra det som behövs för att förändra, säger Mia Edin.