Minskat resande frÄn Lapland airport

FlygresenÀrerna till och frÄn GÀllivare minskar och tappet frÄn 2017 till 2018 Àr nÀstan 7000. En anledning till minskningen Àr Nextjets konkurs dÄ flygtrafiken stod stilla fem mÄnader.

FlygresenÀrerna till och frÄn Lapland airport har minskat.

FlygresenÀrerna till och frÄn Lapland airport har minskat.

Foto: Emma Eriksson

GÄLLIVARE2019-04-23 20:59

–Det stora tappet Ă€r konkursen och det tog sin tid att starta trafiken, vi hade en tuff uppstart, sĂ€ger Michael Gustafsson, flygplatschef vid Lapland airport.

För tio Ă„r sedan var resenĂ€rerna nĂ€stan dubbelt sĂ„ mĂ„nga enligt statistik frĂ„n Transportstyrelsen: nĂ€stan 37 000. År 2018 var antalet ungefĂ€r 20 000. Arvidsjaur, dĂ€r flygplanet till och frĂ„n Stockholm mellanlandar, Ă€r centrum för de stora bilföretagens testverksamhet och tusentals tekniker och ingenjörer kommer med flyg. DĂ€rför Ă€r det konkurrens om platserna till Arvidsjaur, enligt Gustafsson:

– Det Ă€r hĂ„rt tryck pĂ„ Arvidsjaur i början av Ă„ret. Men under pĂ„sken har vi haft jĂ€ttemĂ„nga resenĂ€rer och nu nĂ€r testverksamheten tagit semester finns det gott om möjligheter för GĂ€llivare om man marknadsför och prissĂ€tter pĂ„ rĂ€tt sĂ€tt, sĂ€ger han.

Men det Àr nÄgot som flygbolaget gör och inte flygplatsen. I dagslÀget Àr det flygbolaget Nordica som har flygtrafiken till och frÄn GÀllivare och förra vintern stÀlldes mÄnga flyg in.

– En sĂ„dan vinter som vi haft den hĂ€r vintern vill vi inte ha, sĂ€ger Gustafsson.

De senaste Ären har varit tuffa för Lapland airport och resenÀrerna i GÀllivare med instÀllda flyg och konkurser. Michael Gustafsson ser dock ljust pÄ framtiden för flygplatsen:

– FĂ„r vi bara rĂ€tt produkt och rĂ€tt pris sĂ„ har vi resenĂ€rer, sĂ€ger han.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om