Det blir spänning på hög nivå när Dundret Runt-helgen väntar i Gällivare.
Nu är det nämligen klart att båda OS-mästarna Daniel Richardsson och Marcus Hellner ställer upp i det fem mil långa loppet – numera kallat NSD Classic – som avgörs lördagen den 5 april.
– Jag har tjatat lite på Daniel att han ska komma. Det är roligt för tävlingen, han är ju ett stort namn, säger Hellner och tillägger:
– Han verkar ju vara i grymt bra form så jag får något och bita i. Han är ju stor favorit måste man säga. Men nog ska jag göra allt jag kan för att klå honom.
Daniel Richardsson väljer dock att lägga över favorittrycket på Hellner.
– Det blir nog en svår nöt att knäcka kan jag tänka mig. Det är ju Marcus hemmabana, han kan spåret bättre än vad jag kan, säger Richardsson.
Hellner och Richardsson tog två medaljer var på OS i Sotji förra månaden. Tillsammans vann de guld på stafetten, Hellner tog ett silver i skiathlon och Richardsson ett brons på 15 kilometer klassiskt. I Gällivare får de dessutom sällskap av sin förbundskapten Rikard Grip. En åkare de är överens om att de måste slå.
– Ja, coachen... Ja, nä, han har ju varit en duktig skidåkare en gång i tiden, säger Richardsson.
Men du ska slå honom?
– Ja, det hoppas jag. Annars blir han väl arg om jag inte är bättre (skratt).
Hellner håller med. Rikard Grip ska besegras.
– Han är väl kanske ingen segerkandidat. Men det är kul, det är många kompisar som kommer.
Daniel Richardsson har visat upp grym form ända sedan OS i Sotji. Han vann bland annat den prestigefyllda femmilen i Holmenkollen för ett par veckor sedan före storfavoriter som Martin Johnsrud Sundby och Alexander Legkov.
– Nu känner man att man börjar nalla på det sista som finns energimässigt. Men det har ju verkligen gått bra på slutet. Det är fortfarande kul att åka skidor och göra lite tävlingar. Men den där anspänningen har släppt, nu är det mer för att må lite gött och sådär, säger Richardsson.
Richardsson har tidigare sagt att han tvekat inför en fortsatt satsning mot VM i Falun. Men nu säger han att fortsätter:
– Målet är först och främst VM, sen får jag se i övrigt. Jag har inte planerat så mycket, men det är ju VM i alla fall. Och världscupen också. Sen kanske jag kommer ner med något långlopp också.
Det är ju en klassisk femmil på VM i Falun...
– Ja, så det passar ju bra.