Cape east diskuteras åter igen

Nästa vecka förväntas Bert Karlsson lämna besked om Cape east blir ett asylboende. Nu kan han bara säga att förhandlingar med Roger Akelius pågår för fullt.

Hoppas. Harald Dahlgren har föreslagit att Cape East ska bli en flyktingförläggning.

Hoppas. Harald Dahlgren har föreslagit att Cape East ska bli en flyktingförläggning.

Foto: Linda Danhall

HAPARANDA2014-11-17 16:28

Idéerna omkring Cape east har varit många sedan anläggningen stängde. Lokala företagare har sett över ett övertagande, universitetsstudier från tredje världen var spikat men upphävdes och FN- föreningens förre ordförande Harald Dahlgren har föreslagit att Cape east blir en flyktingförläggning.

Han anser att det vore ett fint och effektivt sätt för Haparanda att hjälpa människor på flykt.

Kommunstyrelsen föreslog kommunfullmäktige att avslå Harald Dahlgrens medborgarförslag, med anledning av att Roger Akelius aviserat en nyöppning av Spa-delen. När politikerna lade fram förslaget var fortfarande universitetsstudierna aktuella.

Nu visar det sig att även kändisen Bert Karlsson har samma tankar som Harald Dahlgren. Bert Karlsson som nyligen öppnade asylboende i Hotell Tornedalia i Övertorneå förhandlar nu med Cape easts ägare Roger Akelius om möjligheten att göra Cape east till ett asylboende.

– Vi pratar nu och hur det blir vet vi i nästa vecka, säger Bert Karlsson.

Sven Tornberg (C) säger att alla kommuner måste hjälpa till att ta emot flyktingar som söker sig till Sverige.

– Boendet är bra och i så fall måste hela kommunen mobilisera så att det blir ett bra mottagande om det blir av. Det blir i så fall en utmaning och allt från det offentliga som skolor till föreningslivet måste engagera sig så att det i så fall blir bra, säger Sven Tornberg.

Roger Akelius arbetar mycket med välgörenhet och stödjer många barnbyar runt om i världen. Han är dock inte aktivt involverad i det planerade asylboendet på Cape east.

– Läget är att Akelius har inte personal som har kunskap och erfarenhet att hjälpa utsatta personer som flyktingar. Akelius har inte erbjudit Cape East till Migrationsverket. Men jag upplåter gärna Cape East för någon form av hjälpverksamhet. Det förutsätter att den organisationen har dokumenterad erfarenhet.

Han konstaterar att inget avtal är tecknat med Bert Karlsson än.

– Jag har inte hört att Akelius i Sverige har tecknat ett avtal med någon. Jag vet att Akelius blivit kontaktade av några seriösa intressenter, säger Roger Akelius.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om