I Haparanda ökar fästingarna och nu ökar också oron för att fästingbett ska leda till den fruktade sjukdomen TBE. TBE ger hjärnhinneinflammation och det händer att infekterade dör.
TBE som sprids med fästingar finns i Simo och nu uppges den även finnas i Kemi, 23 kilometer från Haparanda på den finska sidan.
Finns TBE i Haparanda?
– Nej, fram till nu har vi inte stött på TBE i Norrbotten. Under alla år har vi haft ett diagnostiserat fall av borrelia, den bakteriesjukdom som sprids med fästingar men inget fall av TBE. Det har påträffats TBE-fall i Simu och ett fall i Skellefteå, inga fall i Norrbotten än, säger smittskyddslägare Anders Nystedt.
Bör Haparandaborna vaccinera sig?
– Nej, inte för att bo här. Inga vaccinationer rekommenderas från smittskydds sida.
Däremot är rådet att vaccinera sig vid Mälardalen, Värmland, Kalmar och Smålandskusten.
Behöver Haparandaborna vara rädda?
– Nej.
Vid Djurmagazinet i Haparanda märks en ökning av försäljning av fästinghalsband och fästingspray till djur.
– Det är naturmedel som fästingarna inte tycker om. Det är många som köper för att skydda sina djur. Jag har själv aldrig fått någon fästing på mina hundar, det är skönt, säger Susanna Wallin.