– Det kan explodera, så vi måste utöka avspärrningsområdet, meddelar Anders Sandin.
Enligt de första uppgifterna inträffade olyckan då transporten var på väg mot Kalix och kom för långt ut på kanten i rondellen, varvid ekipaget välte.
Räddningstjänsten hade vid 17-tiden lyckats täta det mesta av läckaget från den omkullvälta långtradaren. Men explosionsrisken kvarstår.
– Några hundra liter trögflytande ammoniumnitrat har läckt ut på gräset och en del är blandat med diesel som också har läckt ut, säger Anders Sandin, tillförordnad räddningschef och insatsledare.
En specialiserad kemgrupp är på väg från Luleå för sanering av området.
Räddningstjänsten beräknar att E4:an kommer att vara avspärrad åtminstone till vid åttatiden i kväll.
Tills vidare får trafikanter på E4:an köra gamla E4:an genom Haparanda och Vuono eller ta vägen förbi Grankullen och bilbesiktningen.