Verksamheten flyttas till Kalix

Barn- och ungdomsmottagningen läggs ned i Haparanda.Detta till följd av sparkrav.– Det är tråkigt, men ett faktum vi ställts inför, säger Christina Strömbäck, verksamhetschef.

Barn och ungdomspsykiatrin läggs ned vid Haparanda hälsocentral och patienterna får från hösten sin vård vid Kalix sjukhus. (Arkiv)

Barn och ungdomspsykiatrin läggs ned vid Haparanda hälsocentral och patienterna får från hösten sin vård vid Kalix sjukhus. (Arkiv)

Foto: Linda Danhall

HAPARANDA2014-01-29 16:21

Barnsjukvården i Norrbotten har ett sparkrav på elva miljoner kronor i år och verksamhetscheferna runt om i länet har fått ett tungt arbete för att hitta besparingslösningar.

– Det är ett bekymmer. Vi verksamhetschefer har ålagts att redovisa en åtgärdsplan. Mitt förslag är att dra ned hyreskostnader och leasingbilar, säger Christina Strömbäck.

Nedläggning

Det innebär att Barn och ungdomsmottagningens filial vid Haparanda hälsocentral läggs ned till hösten.

– Jag har funderat jättemycket på vad vi ska göra och vi kommer att göra allt för att det även fortsättningsvis ska vara bra för patienterna.

Istället kommer patienterna att få behandling vid Kalix sjukhus.

– Vi har ett stort län och kan inte ha verksamheter överallt. Vi kommer att ha ett fortsatt bra samarbete med skola och socialtjänst i Haparanda. Barn- och ungdomsmottagningen samlokaliseras nu till Kalix.

Hela Östra Norrbotten

Christina Strömbäck räknar med en besparing på omkring 300 000 kronor per år, då filialkontoret försvinner och därmed också behovet av städning och garageplatser.

– Vi tillhör specialistsjukvården och mycket av det ligger i Sunderbyn. Människor är vana att resa och sedan tidigare har patienter från Övertorneå och Överkalix åkt till Kalix. Nu kommer vi i Kalix att ha alla patienter från Östra Norrbotten. Barnmedicinska patienter har alltid åkt till Sunderby sjukhus.

Tre personal från Haparanda berörs av stängningen och de erbjuds istället arbete i Kalix.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om