Dis, regn och snöfall i kombination med mörker är faktorer som kan leda till urusla siktförhållanden. Att bära reflex är en billig livförsäkring. Inte bara för dig själv utan också för din hund. Då syns du på 125 meters håll om bilen har helljus och du bär mörka kläder. Utan reflex ser bilisten dig först när avståndet är 20-25 meter. Till det kan man lägga att bromssträckorna under vintern generellt sett är två till fyra gånger längre än på sommaren.
– Inte ens en tillfredställande gatubelysning är någon garanti för att du syns bra. Många tror att de syns bättre än vad de gör, säger Bo Göingberg, vid Transportstyrelsen.
Det finns just nu ingen lag på att använda reflexer när du är ute och promenerar, som det gör för exempelvis cyklar. Men faktum är att 40 procent av alla olyckor där bilister och fotgängare är inblandade sker i mörker.
Men det räcker inte med att inhandla reflexer en gång. Reflexer åldras ganska fort och bland andra NTF, Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande, rekommenderar att man byter ut dem regelbundet. Det kan handla om repor eller smuts som gör att reflekterandet blir sämre.
– En trend som ökar just nu är användandet av reflexvästar, och det är positivt, säger Monica Green som är ordförande för NTF och fortsätter:
– Vi ser också att företag och föreningar i större utsträckning än tidigare ger bort reflexer till anställda och medlemmar.
Många reflexer som säljs i dag är generellt sett ganska små men Monica Green betonar att man ska välja stora, eftersom det gäller att synas så bra som möjligt.