Folkfest på dragrace i väntan på barn

Där sitter han, Andreas Hedlund från Arvidsjaur, med lillebror och storebror Yamaha GPX i solen på Luleälvens is i Bodträskfors.
Det är Ededraget, dragrace för veteranskotrar, och en bit bort sitter sambon Erika Resin och väntar barn vilken minut som helst.

Rebecca Englund från Harads tycker det är roligt att tävla och att vara ute på isen med vänner och bekanta.

Rebecca Englund från Harads tycker det är roligt att tävla och att vara ute på isen med vänner och bekanta.

Foto: Lena Tegström

HARADS2013-03-23 14:50

Det är tredje året som tävlingen arrangeras. Det är en härlig vårvinterdag och skotrar som är 1985 eller äldre knattrar som små bålgetingar när de kör ett enkelt dragrace på de båda 150 meter långa banorna.

Andreas Hedlunds båda skotrar är båda från 1975. Lillebror är på 338 kubik och storebror på 433. Han har importerat dem från USA.

- Det finns inga kvar i Sverige. Jag har letat och annonserat under lång tid i USA. Totalt har jag tagit hem 17 stycken.

Det är bara Yamaha och Snojet, som aldrig sålt i Sverige, som gäller.

Skoterintresset har utvecklats till ett tävlingsintresse och idag är det fjärde helgen som Andreas Hedlund tävlar.

- Säsongen är komprimerad. I år provar jag och känner mig för. Målsättningen är att satsa hårdare nästa år.

- Du tjuvstartade!

Det är Andreas mamma Eva Sundberg som kommer fram och påpekar det faktum att sonen klev över fotocellen med lillebror i förtid.

- Jag har två omgångar till på mig, säger Andreas Hedlund.

Erika Resin sitter vänd med ansiktet mot solen och njuter. Hon och Andreas Hedlund väntar barn. Hon gick över tiden i onsdags, men säger att det inte sparkar mer än vanligt i magen fast det är så livat runt omkring.

Andreas säger att det var på nåder han fick köra här.
- Ja, säger Erika Resin och ler. Så länge vi inte åker längre bort från Sunderby sjukhus så går det bra. Det här är ju lite närmare till och med.

Hon och många fler tyckte det var roligt att titta på.

Lillemor Mattsson är Irma Grans supporter. Irma kör en Skidoo Olympic 340.

Vad är det för årsmodell?
- 1977.

På skotern alltså?

- Ja, och på mig också, säger Irma Gran från Bodträskfors.

Hon gillar att köra skoter och har deltagit i Ededraget sedan starten.

- Det är helheten med tävlingen och umgänget som är roligt. Jag ligger bra till än så länge. Man kvalar tre gånger och sedan är det final. Tjusningen med gamla skotrar är att de kan gå fort, säger Irma Gran.

Hennes skoter är vare sig trimmad eller omgjord. Den är original.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om