För den enskilde riskerar spelproblemen att fÄ konsekvenser livet ut. Samtidigt kostar de samhÀllet flera miljarder kronor varje Är.
I en lÄgkonjunktur befarar FolkhÀlsomyndigheten att spelmissbruket bÄde kommer att öka och förvÀrra situationen för de redan utsatta. Nu syns vissa tecken pÄ att problemet vÀxer.
Under Ärets första kvartal valde 6 357 personer att registrera sig pÄ Spelinspektionens sajt Spelpaus, dÀr man stÀnger av sig sjÀlv frÄn spelande hos samtliga spelföretag med svensk spellicens. SÄ stort inflöde har tjÀnsten inte haft sedan den lanserades 2019, dÄ de nya spellagarna trÀdde i kraft.
ââVi vet att arbetslöshet, psykisk ohĂ€lsa och ekonomisk stress kan leda till spelproblem. I den hĂ€r situationen finns det absolut en risk att det ökar, sĂ€ger Jessika SpĂ„ngberg, utredare pĂ„ FolkhĂ€lsomyndigheten.
Fler behöver rÄdgivning
Ăven Stödlinjen har mĂ€rkt av ett ökat tryck. Fram till sista april i Ă„r ringde 30 procent fler in om rĂ„dgivning för sitt eller en anhörigs spelproblem jĂ€mfört med samma period i fjol.
Enligt Anders Nilsson, psykolog och spelforskare vid Karolinska institutet, finns det fler riskfaktorer under en ekonomisk kris nÀr hushÄllskassan krymper.
ââVissa börjar spela för att man ser det som en av fĂ„ chanser att förĂ€ndra sin situation eller som ett sĂ€tt att hantera stress och Ă„ngest, sĂ€ger han.
ââDet kan ocksĂ„ vara sĂ„ att folk som har legat pĂ„ grĂ€nsen tidigare vad gĂ€ller sitt spelande faller över dĂ€rför att man har mindre att röra sig med.
Vanligt med snabblÄn
Ăver fyra procent av svenskarna har nĂ„gon form av spelproblem. Enligt FolkhĂ€lsomyndigheten har siffran legat relativt konstant sedan man började mĂ€ta spelandet i den nationella folkhĂ€lsoenkĂ€ten 2014.
Forskning frÄn Grekland och Island under finanskrisen 2008 och Ären som följde har visat att spelandet inte minskade trots att mÄnga fick försÀmrad ekonomi. TvÀrtom gick det upp.
Om de allvarliga spelproblemen kommer att öka i Sverige under lÄgkonjunkturen ÄterstÄr att se, enligt Anders Nilsson. Ofta finns det en tidsmÀssig fördröjning. Det Àr inte alls ovanligt att spelare försöker rÀdda situationen genom att ta snabblÄn.
ââMĂ„nga försöker stĂ€lla saker till rĂ€tta genom att fortsĂ€tta spela, sĂ€ger Nilsson.
ââDen tanken finns hela tiden, att om jag skulle vinna storvinsten kan jag betala tillbaka mina skulder och gottgöra folk, vilket kan vidmakthĂ„lla spelandet Ă€ven om man inser sitt problem.
Tillströmning av unga mÀn
PÄ Spelberoendes förening i Stockholm Àr det Àn sÄ lÀnge spÄren av pandemin som syns bland nytillkomna medlemmar.
Enligt Pia Granberg, rÄdgivare pÄ föreningen, har fler unga mÀn Àn nÄgonsin tidigare sökt hjÀlp. MÄnga blev permitterade och förlorade jobbet eller utvecklade ett spelmissbruk pÄ grund av en mer isolerad vardag under studietiden.
ââDe flesta kommer nĂ€r allting har kraschat och det Ă€r riktigt illa. Ofta Ă€r det nĂ„gon nĂ€rstĂ„ende som hittar nĂ„got brev frĂ„n Kronofogden, eller sĂ„ framkommer det att personen i frĂ„ga har lĂ€nsat hela familjens konton, sĂ€ger Pia Granberg.
ââOron över inflationen och ekonomin kommer vi nog se en rekyl av först nĂ€sta Ă„r.