Han fullföljde matchen trots smÀrtan, och var precis som vanligt den spelare som hade mest istid av alla.
â Jag har missat nĂ€stan en mĂ„nads trĂ€ning, och har inte det dĂ€r flĂ„set man behöver ha, sĂ€ger Erik Gustafsson.
Sedan tillÀgger han:
â Men det börjar komma. Jag har mycket mer tryck i benen nu. Sedan har jag vĂ€l inte hittat den dĂ€r rĂ€tta kĂ€nslan Ă€n. Utan jag Ă€r lite ovĂ€n med pucken. Det stör mig.
Det mÄste vara frustrerande?
â Det Ă€r verkligen.
Han försöker ha tÄlamod med sig sjÀlv, och inte spela för svÄrt.
â Jag skulle vilja göra samma grejer som jag gjorde förra sĂ€songen, men just nu bör jag nog inte det, sĂ€ger Erik Gustafsson.
Han tillÀgger sedan:
â DĂ€rför försöker jag hĂ„lla det enkelt. Det mĂ„ste fĂ„ ta sin tid. Och alla fĂ„r ha lite tĂ„lamod med mig. Men jag hoppas att det ska kĂ€nnas bĂ€ttre efter jul nĂ„gon gĂ„ng. Under tiden försöker jag bara göra det sĂ„ bra som möjligt.