De yngsta eleverna "Spanarna" har lärt sig cykla på ett trafiksäkert sätt i en cykelbana på skolgården och alla cyklar har kontrollerats.
- Det är jättebra standard på cyklarna i Vuollerim. Vi har inte behövt ta någon ur leken. Alla är godkända, säger Stig Ek, instruktör från ABF.
Även hjälmarna kontrollerades och även här blev betyget godkänt. De yngre barnen bör ha en hjälm med grönt spänne, säger informatör Tord Larsson.
- Grönt spänne är ett lekspänne som sprättar upp vid lek och barnen riskerar inte att bli strypta i lekställningar. De som har röda och svarta spännen på sina hjälmar måste ta av sig hjälmen när de cyklat klart, säger han.
Reflexvästar från NTF delades sedan ut till alla barn.
En dag på stenåldern
Lärare Annete Amundsson säger att temadagarna är bra.- Det är suveränt, underbara temadagar som ungarna ser fram emot varje år. De kommer ut i samhället och får se olika saker, olika föreningar och företag deltar. Mycket inspirerande, säger hon.
Temadagarna i Vuollerimbygden innehåller besök vid Vuollerims stenåldersboplats och "en dag på stenåldern", Vuollerims museums skolprogram. Eleverna får gå en byavandring med Hembygdsföreningen och se Norrbottens museums "Ja må han leva", en dramatisering om Linne på Bjärkaudden. Eleverna får dansa. De yngre eleverna dansar boliviansk dans tillsammans med instruktörer från Colombia. De äldre eleverna lär sig street/breakdance, latino, linedance och gammeldans.
"Superkul"
Uppe vid Victoriafortet har högstadieeleverna en heldag med femkamp, skytte, guidning av fortet och en riktig lumparlunch med ärtsoppa och pannkaka 45 meter under markytan.- Superkul, jättekul, säger Elin Pärsson i nian.
Dennis Wikström instämmer.
- Skolan är helt okej. Det är roligt att göra något annorlunda. I går var det breakdans och så fick vi lära oss dansa schottis, säger han.