Björnar nära bebyggelse

Björnen hittade jaktlagets slaktgrop och efter att vid flera tillfällen klättrat över staketet, tröttnade björnen att klättra och rev ned staketet. ”Den verkar inte särskilt rädd”, säger Anna-Karin Stenman Tingvall.

JÄGARE. Jägare Anna-Karin Stenman Tingvall är mycket ute i naturen, även när hon inte jagar och fascineras av naturen.

JÄGARE. Jägare Anna-Karin Stenman Tingvall är mycket ute i naturen, även när hon inte jagar och fascineras av naturen.

Foto: Linda Danhall

KALIX2015-09-20 17:37

Älgjakten pågår för fullt och i många byar finns nu slaktgropar med slaktavfall. Så också där Anna-Karin Stenman Tingvall jagar. I jaktlagets slaktgrop fanns ett trafikdödat rådjur och doften har lockat till sig en björn.

– Den verkar inte särskilt rädd när den vågar sig till slaktgropen som ligger väldigt nära bebyggelse, säger Anna-Karin Stenman Tingvall.

Runt slaktgropen finns viltstängsel som är tänkt att hålla djur borta från gropen. Stängslet är omkring två meter högt och tills nyligen har inga djur forcerat stängslet. Men björnen som hittat till byn låter sig inte hindras av viltstängslet.

– Den har klättrat över flera gånger och en dag tröttnade den och rev ned stängslet.

Under veckan har björnen rensat gropen på slaktrester, men nu under jaktsäsongen kommer gropen att fyllas på med fler älgdelar. Jaktlaget har flera gånger sett björnen och de beräknar åldern till omkring två år.

Nu tycks björnen också lockat till sig några kompisar.

– En privatperson har sett tre björnar under den här veckan, säger Anna-Karin Stenman Tingvall.

Björnarna behöver inte vara rädda att bli skjutna så länge de sköter sig och det inte utfärdas skyddsjakt, då björnkvoten i Norrbotten är fylld för i år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om