Vi har tidigare berättat om att Café Lyktan skulle läggas ner sista juli. I bakgrunden till beslutet fanns vad som beskrevs som kämpiga år med coronakris och finanskris, stigande råvarupriser, höga elkostnader och vikande försäljning.
Men efter ett uppsving i dagskassorna under sommaren förlängdes datumet till sista augusti. Nu har ett nytt beslut om framtiden tagits för det anrika caféet.
Verksamheten pausas efter den 31 augusti.
– Vi har informerat personalen om att vi vill pausa verksamheten efter sista augusti, för att ta fram alternativ för att förändra Lyktan. Det här är början på något nytt och bättre, säger styrelseledamoten Raija Levander.
Hur länge kommer verksamheten att pausas?
– Vi vet inte det, vi har inget datum att ge. Det måste få ta den tid det tar.
Efter den 31 augusti kommer arbetet fortgå med att förändra Lyktan.
– En arbetsgrupp och styrelsen kommer att fortsätta arbetet med att ta fram nya lösningar. Vi använder bollplank som är kunniga inom affärslivet för att kolla hur vi ska kunna locka en bredare publik.
En målgrupp som caféet vill rikta sig mer mot är ungdomar, samt att kunna erbjuda lördagsöppet.
– Ungdomar behöver någonstans att vara på kvällarna. Vi behöver minst en dag som är speciell för ungdomar, och då ska det vara öppet längre på kvällen. Plus att Kalixborna förtjänar fler alternativ än vad som är fallet idag, att kunna fika på lördagarna också, säger Levander.
Caféet har idag sex medarbetare som har sagts upp.
– De är alla uppsagda. Personalen har haft en uppsägningstid på sju månader så det här är inget nytt för dem, säger Raija Levander innan hon tillägger:
– De har jobbat hårt under sommaren och har mycket semestertid att ta ut, vilket vi har rekommenderat dem att göra. Men de ska givetvis också anmäla sig som arbetssökande.
Minna Nilsson är en av de i personalstyrkan som drabbas nu när caféet pausar verksamheten på obestämd tid.
– Det är tråkigt såklart, men jag kan inte säga så mycket mer.
Vad kommer att hända nu för dig efter sista augusti?
– Jag kommer att söka mig något annat jobb. Jag kan ju inte gå och vänta på att det händer något nytt här med Lyktan. Dyker det upp något och man trivs där så blir man ju kvar, säger Minna Nilsson.