Folkpartiets valarbete saboterat

Folkpartiet i Kalix är utsatt för vandalisering:Valskyltar sparkas ned, förstörs och stjäls.

SKYLT KASTAD TILL MARKEN. Så här såg det ut på onsdags-förmiddagen, och det lär vara ett återkommande problem.

SKYLT KASTAD TILL MARKEN. Så här såg det ut på onsdags-förmiddagen, och det lär vara ett återkommande problem.

Foto: Lotta Nilsson

KALIX2014-08-27 16:36

NSD berättade i går att Folkpartiets valaffischer i Boden vandaliserats.

Så har skett även i Kalix.

Rickard Mohss, Folkpartiets gruppledare och första namn i valet i kommunen, säger vandaliseringen är återkommande:

– Vi har fått återställa skyltar i princip varje kväll sedan vi satte upp dem, de förstörs med andra ord så snart vi fått ordning på dem.

Medlemmarna i partiet turas om att ha jour för att hålla koll.

– Vi är ett litet parti, vi är inte så många medlemmar som kan fungera som jour, men framförallt är det ju bedrövligt att vi inte kan föra ut vårt budskap. Uppenbarligen finns det personer som inte vill att demokratin ska fungera för alla partier, säger Rickard Mohss.

Inledningsvis försvann en valskylt och härom dagen saknades budskapet på skyltarna då affischerna hade slitits bort.

Skylten vid rondellen vid Strömbergs bil/Granngården är extra utsatt.

– Valaffischer påverkar antagligen inget valresultat, men vi vill visa att vi finns och föra ut vårt budskap, säger Rickard Mohss.

Valskyltar som förstörs är ett återkommande problem vid varje val.

– Jag var med under valrörelsen år 2010 också och jag har aldrig upplevt så här mycket vandalisering tidigare, säger Rickard Mohss.

På onsdagsförmiddagen var Folkpartiets skylt vid ovan nämnda rondell ännu en gång uppsliten ur marken och kastad på marken.

– Vi måste nog polisanmäla detta, säger Rickard Mohss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om