Körde på sambon med flit

Mannen körde över en kilometer i hög hastighet med den skadade kvinnan liggande på motorhuven. Nu åtalas han, misstänkt för grov misshandel.

Kalix2016-06-21 09:17

Det var den 4 juni i år som händelserna inträffade, i en by utanför Kalix. En man i 30-årsåldern misstänks ha kört på sin sambo med flit, i berusat tillstånd.

Enligt åklagaren hamnade kvinnan på motorhuven. Mannen har sedan kört bilen i hög hastighet i över en kilometer, medan sambon förtvivlat klamrade sig fast vid bilen. Därefter bromsade mannen plötsligt in, så att kvinnan föll av motorhuven och ner på vägen.

När polisen anlände till platsen hade mannen en alkoholkoncentration i utandningsluften på 0,64 milligram per liter. Mannen misstänks därför även för grovt rattfylleri. Hans körkort var vid tillfället återkallat och därför åtalas han även för grov olovlig körning.

Mannen erkänner samtliga brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om