Loppmarknad i före detta möbelvaruhuset?

Loppmarknad i före detta möbelvaruhuset?Det är innehållet i ett medborgarförslag till Kalix kommun.

lokal. Medborgarförslagen om EM-fastigheten har bland annat handlat om hälsohem, friidrottsarena och nu loppis.

lokal. Medborgarförslagen om EM-fastigheten har bland annat handlat om hälsohem, friidrottsarena och nu loppis.

Foto: Lotta Nilsson

KALIX2014-10-08 13:11

Våren år 2012 köpte det kommunägda bolaget Kalix nya centrum (KNC) då konkursade EM-fastigheten för fem miljoner kronor.

Fastigheten skulle användas som turistmagnet för Kalix, inriktningen har ändrats och planen är att fastigheten ska bli industrilokal.

Omkring en miljon kronor har fastigheten kostat i kapitalkostnad, drift och underhåll under de drygt två år som den stått outnyttjad.

Kalixbon Marith Vindelstam skriver i ett medborgarförslag att det finns ett stort intresse för loppis i Kalix Folkets hus, men att de är sällan förekommande och att det därför blir för många säljare då de anordnas.

Förslaget är att det före detta möbelvaruhuset nyttjas som loppislokal.

Hon säger att den verksamheten är lätt att avveckla om det dyker upp någon som är intresserad av fastigheten.

Kommunfullmäktiges ordförande Tommy Nilsson (S) har svarat förslagsställaren att loppis i förra möbelvaruhuset inte ligger inom kommunens verksamhet och att styrelsen för KNC aviserat att det i nuläget är mest fokus på industrietablering.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om