Miljonsatsning i skidstadion

Kalix kommun investerar 3,5 miljoner kronor i skidstadion, med anledning av SM i längdskidor 2015.

IORDNINGSTÄLLS FÖR SM. Skidstadion i Kalix.

IORDNINGSTÄLLS FÖR SM. Skidstadion i Kalix.

Foto: Lotta Nilsson

KALIX2014-12-09 15:42

I mars 2015 går SM i längdskidor i Kalix.

– En stor tävling som kommer att betyda mycket för sporten, det är också ett otroligt viktigt arrangemang för Kalix som ort. Med många tusen besökare är marknadsföringsvärdet enormt och det kommer att gynna det lokala näringslivet under den aktuella veckan, säger Catarina Nordin (M) som i en interpellation till kommunalrådet Ellinor Söderlund (S) undrar vilka investeringar och kostnader arrangemanget medför för Kalix kommun samt var pengarna tas i från.

"Vi är väldigt glada och stolta över att ha fått SM i längdskidor till Kalix" säger Ellinor Söderlund som fortsätter:

– Investeringar i skidstadion skulle göras, de har tidigarelagts genom omprioriteringar i samhällsbyggnadsnämndens investeringsram med två miljoner kronor och i kommunstyrelsens investeringspott med 1,5 miljoner kronor. Vi förbättrar spårsystemen och det blir en ny skidbro i stadion. Det har huggits ned träd och veden ska vi sälja. Vi satsar också 50 000 kronor i sponsring, från budgeten från sponsring. Det tillkommer också personella resurser från kommunen och de kostnaderna är okända.

Henrik Eriksson (C) säger "jag har inte tagit ställning till om det här är en bra eller en dålig satsning, men jag gillar ju idrott":

– När togs beslutet om investeringen, har vi tagit det över huvud taget?

Inga-Lis Samuelsson (C) ifrågasätter att så stora investeringsbehov inte varit upp i politiken.

Ellinor Söderlund svarar att prioriteringarna gjorts inom tjänstemannaområdet och håller med i kritiken, att frågan skulle ha diskuterats politiskt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om