Anmälan gäller för höga utsläpp till både vatten och luft. Framför allt handlar det om kvicksilver som släppts ut till den hårt belastade bäcken Luossajoki. Men även för höga nivåer av andra ämnen, som kadmium, har också hittats i det renade vattnet.
Kommunens Miljö- och byggförvaltning har meddelat att man tänker anmäla det som misstänkt miljöbrott eller otillåten miljöverksamhet.
Hur stort problem är det här?
– Det jag kan säga om värmeverket är att det är en verksamhet som har svårt att hålla sina villkor. Det är en rutinfråga för oss. Om man som miljömyndighet misstänker miljöbrott så ska man anmäla, sedan är det upp till åklagaren att bedöma om det ska åtalas, säger Helena Söderlund, miljöchef Kiruna kommun.
För några år sedan dömdes Kiruna Kraft (dotterbolag till Tekniska verken) för miljöbrott då man bland annat släppt ut för mycket svaveldioxid. Gällivare tingsrätt dömde det kommunala bolaget att betala en företagsbot på 165 000 kronor.
När NSD gör ett besök på värmeverket pågår arbetet för fullt med att byta skorsten, ett vanligt underhållsarbete. Problemen med utsläppen till vattnet är också åtgärdade, enligt Conny Furvall, avdelningschef vid Kiruna kraft.
– Det är helt rätt av kommunen att anmäla, det är deras skyldighet att göra det.
Ni fick en företagsbot för fem år sedan, varför får ni inte bukt på utsläppen?
– Vi tror att vi har fått bukt på det nu. Vi har installerat nya partikelfilter som ett sista reningssteg i vår vattenrening. Varför man inte gjort det tidigare har att göra med det nya samarbetet med LKAB kring spillvärme från dem. Vi vet att vi ska mot något nytt och då vill man inte satsa här utan man vill spara satsningarna till det nya, klimatsmarta klivet framåt. Men det har tagit längre tid än vi tänkt.
Det handlar om utsläpp av kvicksilver till Luossajoki, som redan är starkt förorenad.
– Jag tänker att när vi nu har satt de här filtren så har vi gjort en bra insats, vi gör vår del. Vi har Ala Lombolo här bredvid som är jätteförorenad och den ska LKAB ta tag i nu. Så vi gör vår del och LKAB gör sin del.
Varje kvartal förra året överskreds gränsvärdet för kvicksilver, som släpptes ut i Luossajoki. Kvicksilver är ett av de farligaste miljögifterna och bäcken hade redan för höga halter av kvicksilver.
Borde ni bytt filter tidigare?
– Ja, i efterhand kan jag tycka att vi borde gjort det tidigare men nu är det inte så.
Värmeverket är byggt med pannor som ska producera 100 procent av Kirunabornas värmebehov. Idag har LKAB gått in med femtio procent av det behovet genom spillvärme. När inte pannorna i det gamla värmeverket går för fullt har reningen inte fungerat lika bra. Med nya partikelfilter ska reningen till vatten nu fungera.
Miljöchefen Helena Söderlund, på Kiruna kommun tycker det är bra att de åtgärdar.
– Men när man tittar på sådana här överträdelser så är det som vid fortkörning, man kan inte backa tillbaka bandet. Brottet är redan begånget. Skulle det vara en väldigt liten överträdelse och en enskild incident då är det ingen mening att belasta rättssystemet. Men här finns det en historik i att de har svårt att hålla villkoren på värmeverket, säger hon.
Värmeverket har i dagsläget tillstånd att bedrivas fram till slutet av december 2025 på nuvarande tillstånd. Processen om ett nytt tillstånd pågår.
LKAB har meddelat att värmeverket är en av de samhällsviktiga byggnader som ska ersättas skyndsamt, så ett nytt värmeverk anpassat till den nya situationen med spillvärme från LKAB planeras.
Kiruna kraft tror sig har löst problemen med reningen av vattnet men till luften är det svårare. Där rör det sig om för höga halter kväveoxider och dioxiner.
– Vi har inte hittat lösningen till det ännu, säger Conny Furvall.
Han berättar vidare:
– Spillvärmen ökar hela tiden från LKAB. I framtiden kommer vi inte behöva elda avfall.
Det har dragit ut på tiden, kommer ni få till det?
– Ja det tror jag, vi har redan nu sett en ökning av LKAB:s spillvärme. Om vi backar 20 år så kanske LKAB stod för max fem procent av Kirunas värmebehov. Nu kommer de gå upp till femtio procent av värmebehovet, och i framtiden ännu mer, bortåt 100 procent hoppas vi på, säger Conny Furvall, avdelningschef vid Kiruna kraft.