LKAB ser över rutiner efter misstänkt skadegörelse

LKAB agerar efter att skadegörelse upptäckts på räddningskammare i underjordsgruvan i Kiruna.
– Vi ser över rutinerna för att kunna kontrollera att kamrarna är i skick, säger gruvchef Joel Kangas.

Det var i början av februari 2025 som skadegörelse upptäcktes på 18 räddningskammare i Kiruna underjordsgruva.

Det var i början av februari 2025 som skadegörelse upptäcktes på 18 räddningskammare i Kiruna underjordsgruva.

Foto: Simon Eliasson

Kiruna2025-03-05 15:16

LKAB ser nu över rutinerna efter att skadegörelse upptäckts på 18 räddningskammare i Kiruna underjordsgruva, vilket P4 Norrbotten var först med att rapportera. Joel Kangas är gruvchef och han säger att gruvbolaget ser allvarligt på händelsen.

– Men kamrarna var funktionsdugliga så om de hade behövts användas så hade de fungerat.

Skadegörelsen bestod i att lampor tagits bort på utsidan och kablar var klippta inuti. Även tryckknappar till belysningen hade plockats bort.

– Vi utreder nu hur vi ska hantera det framåt. Sen exakt hur rutinerna förändras vill jag inte föregå. Men det kan handla om frekvensen av kontroller eller tekniska lösningar, säger Joel Kangas.

undefined
Joel Kangas, gruvchef i Kirunagruvan.

LKAB har tidigare utsatts för händelser, bland annat vid prospekteringen av Per Geijer där maskiner utsatts för skadegörelse. Den 5 september tog sig en person som såg ut att vara beväpnad med skjutvapen in i en borrmaskin. Händelsen anmäldes till polisen men utredningen har lagts ner efter brist på bevis.

– Men den här händelsen är det första som jag känner till rörande gruvan, säger Joel Kangas.

Gruvan är ett kontrollerat område och det noteras vilka som tar sig in och ut ur underjordsgruvan.

– Men det är många som är in och ut så det gör det svårt att pinpointa vilka som kan ligga bakom eventuella händelser.

Skadegörelsen på räddningskamrarna upptäcktes 6 februari och anmäldes därefter till polis. Därefter har även den anmälan lagts ned efter brist på bevis.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!