LTU på pottkanten i Kiruna

Luleå tekniska universitet har stora bekymmer med att hitta boende åt ett 60-tal studenter som ska börja EU-programmet Erasmus i Kiruna.

TRUBBEL. LTU:s direktör Staffan Sarbäck har en nöt att knäcka i Kiruna.

TRUBBEL. LTU:s direktör Staffan Sarbäck har en nöt att knäcka i Kiruna.

Foto: Kurt Engström

KIRUNA2016-10-18 10:33

– Vi arbetar febrilt med att hitta en lösning men det ser mörkt ut. Det är verkligen ingen lätt situation i Kiruna, säger Staffan Sarbäck, universitetsdirektör.

Studenterna kommer varje år i februari och ska studera vårterminen i Kiruna.

– Tidigare har vi haft en lösning med LKAB, fastigheter med rivningskontrakt. Så vi har ju vetat om att det varit på lånad tid. Tidigt i höstas fick vi besked att det definitivt var slut med det nu, säger Sarbäck.

LTU för samtal både med Kiruna kommun och byggföretag.

– Vi hoppas på det bästa men som sagt, det ser knepigt ut.

Kan det bli en modullösning?

– Nej, det är för sent för det. Man ska ju ha tillstånd för VA, bland annat.

Staffan Sarbäck har mer att fundera på. Den 30 juni löper avtalet med Nordkalottcenter i Luleå ut och innan nyår ska LTU fatta beslut om man ska förlänga eller inte.

– I dagsläget har vi inte bestämt oss. Vi håller på och tittar över bostadssituationen på alla våra campusorter. Vi tittar på vilka tillskott vi får i höst i form av studentboenden, på antalet studenter och hur flödena ser ut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om